support
اینستاگرم واتس‌اپ تلگرام آپارات
تفاوت‌های گیتار کلاسیک و گیتار آکوستیک

تفاوت‌های گیتار کلاسیک و گیتار آکوستیک

امتیاز دهید

اگر قصد خرید یا آموزش نواختن گیتار را دارید بهتر است ابتدا ویژگی‌ها و تفاوت‌های گیتارهای الکتریک، آکوستیک و کلاسیک را بدانید تا بتوانید بهتر تصمیم بگیرید. در این مقاله به بررسی تفاوت گیتار کلاسیک و آکوستیک می‌پردازیم برای شناخت سایر گیتارها می‌توانید دیگر مطالب سایت دلشاد موزیک را مطالعه نمائید.

گیتار آکوستیک

برای شنیدن صدای این گیتار به آمپلی فایر یا تقویت کننده نیاز ندارید و بدنه‌ی توخالی این گیتار باعث می‌شود صدای تولید شده از سیم‌ها به راحتی از آن خارج شده و قابل شنیدن باشد.

گیتار آکوستیک

گیتار کلاسیک

برای شنیدن صدای گیتار کلاسیک نیز نیازی به تقویت کننده‌ی صدا نیست و در رده‌ی گیتارهای آکوستیک می‌باشد. این گیتار ۶ سیم دارد که حداقل ۳ سیم( ۳ سیم اول از بالا یا همان سیم‌های باس از جنس فنر فشرده و ۳ سیم پایین از جنس پلاستیک است ) یا هر ۶ سیم آن از جنس نایلون هستند و از نظر ظاهری شبیه گیتار آکوستیک است.

گیتار کلاسیک

تفاوت گیتار کلاسیک و آکوستیک

سیم‌ها:

گیتار آکوستیک سیم فلزی دارد که باعث ایجاد صدای بلند و تیز و واضح‌تر می‌شود.

گیتار کلاسیک دارای سیم نایلونی است که این جنس سیم باعث ایجاد صدای نرم و آرام می‌شود و راحت‌تر می‌توان آن را نواخت و انگشت گذاری ساده‌تر انجام می‌شود.

سیم گیتار کلاسیک سیم گیتار آکوستیک

اندازه‌ی بدنه:

بدنه‌ی گیتار کلاسیک کوچک‌تر از بدنه‌ی گیتار آکوستیک است. البته بعضی از مدل‌های گیتار آکوستیک مثل پارلور هم سایز گیتار کلاسیک هستند.

فینگربورد:

گیتار کلاسیک، فینگربورد( صفحه‌ای که روی آن انگشت گذاری می‌کنید ) پهن‌تر و صاف‌تری دارد و فاصله‌ی بین سیم‌ها بیشتر از گیتار آکوستیک است. که این فاصله‌ی بیشتر باعث می‌شود بتوان راحت‌تر آن را نواخت البته برای افراد مبتدی ممکن است سرعت نواختن را کاهش دهد و انگشت گذاری روی سیم‌ها را کمی دشوارتر می‌کند.

در گیتار الکتریک چون باریک‌تر است انگشت با کمک انگشت شصت می‌توان راحت‌تر انگشت گذاری کرد.

سر دسته:

در گیتارهای کلاسیک و آکوستیک قسمت بالای گیتار که سیم‌ها در آن‌جا تنظیم می‌شوند باهم متفاوت است.

گیتار کلاسیک و آکوستیک

قیمت:

قیمت گیتار کلاسیک نسبت به سایر گیتارها از جمله آکوستیک و الکتریک ارزان‌تر است. گیتار الکتریک از گیتار آکوستیک و کلاسیک گران‌تر است چون ابزار و فلز بیشتری دارد.

برای سبک کلاسیک گیتار کلاسیک گزینه‌ی مناسبی است. برای سبک جاز، پاپ، راک و بلو گیتار آکوستیک مناسب است. برای سبک متال و هارد راک گیتار الکتریک گزینه‌ی مناسبی است.

آموزش کدام راحت‌تر است؟

گیتارهای آکوستیک بخاطر سایز بزرگ‌تر و جنس فلزی سیم‌هایش به نظر برای افراد مبتدی سخت‌تر است. گیتار آکوستیک و کلاسیک از گیتار الکتریکی سبک‌تر هستند و همچنین در گیتارهای کلاسیک فرت‌ها علامت گذاری شده و اجرای نت‌ها راحت‌تر است و سبک‌هایی که با گیتار کلاسیک می‌نوازند( موسیقی پاپ ایرانی، سبک اسپانیایی و فلامنگو) پر طرفدارتر هستند.

البته آموزش هر کدام از سازها به تلاش و تمرین شما بستگی دارد اگر قصد نواختن در استدیو را دارید گیتار آکوستیک خوش صداتر است.

سایز گیتار کلاسیک و آکوستیک

 

خرید محصولات گیتار با قیمت مناسب 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.