راهنمای خرید ساز

راه‌های بهتر شدن صدای ویولن

بهتر شدن صدای ویولن
امتیاز دهید

راه‌های بهتر شدن صدای ویولن بسیار مختلف است. می‌توان با راهکارها و روش‌های مختلفی ویولن را با صدای خوشی نواخت. ویولن یکی از سازهای محبوب است که امروزه هنرجویان مختلفی اقدام به نواختن این ساز خوش‌صدا می‌کنند. ویولن دارای مدل‌های بسیار متنوعی است که برای افرادی با سطح متوسط، مبتدی و پیشرفته طراحی‌شده‌اند. این ساز دارای قسمت‌های مختلفی است که هر یک از این قسمت‌ها دارای کارایی خاصی می‌باشد. ویولن دارای برندهای مختلفی بوده و با قیمت‌های متفاوتی عرضه می‌شود. می‌توان این ساز را از طریق مراکز مختلفی و به روش‌های حضوری و اینترنتی خریداری کرد.

اجزاء و ساختار ویولن

راه‌های بهتر شدن صدای ویولن | اجزاء ویولن

اجزاء و ساختار ویولن شامل قطعات مختلفی می‌شود. مهم‌ترین اجزاء تشکیل‌دهنده این ساز عبارت‌اند از:

آرشه یا کمان

کمان یا آرشه همان چوب باریکی است که دو سمت آن با موی دم‌اسب بسته‌شده است. این چوب یکی از قطعات مهم ویولن است چراکه از آن برای نواختن استفاده می‌شود.

جعبه طنینی

این قطعه به نام جعبه رزونانس نیز شناخته‌شده است. جعبه طنینی خود شامل سه بخش مهم می‌باشد. این سه بخش شامل صفحه بالایی، صفحه زیرین و زوارهای دور می‌شود.

گردن یا دسته

این قطعه معمولاً از چوب آبنوس تولید می‌شود و به‌عنوان تکیه سیم‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. محل قرار دادن انگشتان نوازنده بر روی این قطعه قرار دارد.

خرک

خرک نیز یکی از قطعات مهم و کاربردی در ویولن است. خرک رابط و متصل‌کننده سیم با جعبه طنینی است. درواقع خرک ارتعاش سیم‌ها را به جعبه طنینی منتقل می‌کند. خرک همچنین وظیفه تقسیم راه سیم‌ها و نگه‌داشتن آن‌ها را نیز بر عهده دارد. علاوه بر خرک نوعی چوب استوانه‌ای نیز داخل جعبه طنینی وجود دارد که ارتعاش سیم را به صفحه زیرین جعبه طنینی انتقال می‌دهد. این چوب درواقع از فشار سیم‌ها و خرک جلوگیری کرده و از شکسته شدن صفحه بالایی جعبه طنینی جلوگیری می‌کند.

گریف

گریف وسیله چسباندن سیم است و باعث ایجاد نت‌های مختلف می‌شود. به عبارتی نوازنده با انگشت خود سیم را به گریف متصل می‌کند و باعث نواختن ساز می‌شود.

سیم گیر

سیم گیر پس از خرک تا امتداد تنه ویولن نصب می‌شود. این قطعه با زهی به دکمه صفحه پایینی متصل می‌شود.

سیم‌ها

سیم‌ها نیز جزء مهم‌ترین قطعات نواختن ساز محسوب می‌شوند. یک سمت سیم‌ها بر روی جعبه کوچک متصل شده و از روی خرک عبور می‌کند و در سیم گیر محکم می‌شود. سیم‌های قدیمی از جنس روده گوسفند بودند. امروزه این سیم‌ها از ترکیب روده و سیم فلزی نازک تولید می‌شوند تا صدای بم‌تری داشته باشند.

هر یک از قطعات ذکرشده در بهتر شدن صدای ویولن مؤثر می‌باشند.

انواع مدل‌های ویولن

راه‌های بهتر شدن صدای ویولن | انواع مدل ویولن

ویولن‌ها برحسب موارد استفاده و اندازه دارای انواع مختلفی هستند. انواع مدل‌های ویولن عبارت‌اند از:

  • ویولن آکوستیک
  • ویولن الکتریکی
  • ویولن ویولا یا آلتو
  • ویولن سل
  • ویولن کنترباس یا دابل باس

اندازه و قیمت هر یک از مدل‌های ویولن متفاوت است. می‌توان با توجه به میزان مهارت خود و مقدار هزینه یکی از مدل‌ها را خریداری کرد. ویولن‌های آکوستیک و الکتریکی دارای قیمت ارزان‌تری بوده و برای افراد مبتدی مناسب هستند. مدل‌های دیگر از اندازه بزرگ‌تر و قیمت بیشتری برخوردارند. انتخاب ویولن مناسب تأثیر زیادی بر نوع نواختن و بهتر شدن صدای ویولن دارد.

راه‌های بهتر شدن صدای ویولن

راه‌های بهتر شدن صدای ویولن

راه‌های بهتر شدن صدای ویولن مختلف و گوناگون است. می‌توانید با استفاده از راهکارها و روش‌های زیر ویولن را با صدایی بهتر بنوازید.

داشتن ویولن مناسب و بدون نقص

داشتن ویولن مناسب و بدون نقص در چگونگی صدای آن تأثیر بسیار زیادی دارد. باید ویولن را متناسب با میزان مهارت خود انتخاب کنید. همچنین ویولن نباید خیلی کهنه باشد. بهتر است ساز خود را در شرایط مناسب نگهداری کنید تا دچار کهنگی نشود. البته تا حدی کهنگی سیم‌ها باعث بهتر شدن صدای آن می‌شود.

تسلط در نوازندگی

علاوه بر نوع و جنس ویولن میزان آشنایی و تبحر شما در نوازندگی بر میزان خوش‌تر نواختن صدای ساز مؤثر خواهد بود. باید در هنگام نواختن انگشت گذاری مناسب انجام گیرد و هنگام تکان دادن سیم ویولن به‌اندازه نت کوتاه و بلند شود. همچنین آمادگی روحی و تمرکز نیز بر نوع نواختن تأثیر بسزایی دارد. درواقع تسلط در نوازندگی نیز بسیار مؤثر خواهد بود.

فشار دادن مناسب آرشه

فشار دادن مناسب آرشه نیز یکی از راه‌های بهتر شدن صدای ویولن می‌باشد. بسیاری از افراد برای فشار آوردن به آرشه از تمام انگشتان دست استفاده می‌کنند. این کار موجب بدصدا شدن ساز خواهد شد. روش صحیح این است که با استفاده از انگشت اشاره آرشه را فشار دهید. با کم شدن و زیادشدن فشار انگشت اشاره صدای ساز ریز و یا بم می‌شود.

تنظیم فاصله آرشه تا خرک

تنظیم فاصله آرشه تا خرک نیز موجب بهتر شدن صدای ویولن می‌شود. آرشه به خرک نزدیک‌تر باشد صدای ساز حجیم و بم‌تر می‌شود. در مقابل دور بودن آرشه از خرک موجب ایجاد صدایی لطیف‌تر می‌شود. ازاین‌رو بهتر است آرشه در حالت مستقیم قرار داشته باشد. اگر آرشه مستقیم باشد کنترل صدای ویولن با شما خواهد بود و صدای ناخوشایند به وجود نمی‌آید.

استفاده از مقدار مناسب کلفین برای آرشه

اگر کلفین به مقدار زیاد یا کم بر روی آرشه آغشته شود صدای آن نامطلوب خواهد شد. به همین دلیل استفاده از مقدار مناسب کلفین برای آرشه تأثیر زیادی بر خوش نواختن ویولن دارد. نمی‌توان دقیقاً ذکر کرد چه مقدار کلفین مناسب است. این کار تنها با تمرین و تکرار به دست می‌آید.

قرار دادن مناسب دست بر روی آرشه

قرار دادن مناسب دست بر روی آرشه نیز تأثیر زیادی بر نواختن بهتر ویولن دارد. نباید آرشه را خیلی محکم گرفت. همچنین باید هنگام نواختن دست لرزش نداشته باشد. لرزش دست باعث ایجاد صداهای اضافی خواهد شد. انگشت کوچک باید حالتی دایره‌وار و گرد بر روی آرشه قرار گیرد. همچنین باید مچ دست حرکت کند و ثابت و خشک نباشد.

 

خرید انواع مدل‌های ویولن

راه‌های بهتر شدن صدای ویولن | خرید ویولن

خرید انواع مدل‌های ویولن را می‌توانید از طریق مجموعه دلشاد موزیک انجام دهید. این مجموعه انواع سازها ر با قیمت مناسب و به‌صورت اینترنتی عرضه می‌کند. این مجموعه دارای چندین سال سابقه بوده و از سال ۱۳۲۵ فعالیت خود را آغاز کرده است. دلشاد انواع سازها و لوازم جانبی ساز را در اختیار مشتریان سراسر کشور قرار می‌دهد. می‌توان انواع مدل‌های ساز ایرانی و خارجی را با مناسب‌ترین قیمت از طریق این مجموعه خریداری نمایید.

 

[block id=”products-violin”]

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.