support
اینستاگرم واتس‌اپ تلگرام آپارات
معرفی انواع ویولن

نگاهی به تفاوت های انواع ویولن

امتیاز دهید

ویولن یک ساز نسبتا قدیمی، با سابقه ای طولانی مدت است. اولین نسخه از این ساز زیبا در سال ۱۵۰۰ ارائه شد. این ساز نسخه ای بسیار ظریف بود که صدای دلنشینی را از خود تولید می کرد. امروزه نیز این ساز با عنوان نمونه سنتی ویولن شناخته می شود و مورد استفاده قرار می گیرد. با گذشت زمان (حدود دو قرن) تغییرات بسیار زیادی در ساختار این ساز صورت گرفت، مخصوصا خانواده آماتی، جووانی باتیستا گوادانینی، خانواده گوارنر و آنتونیو استرادیواری تلاش های فراوانی جهت تکمیل ساختار این ساز انجام دادند و موفق هم بودند.

به دلیل تلاش های صورت گرفته در به کمال رساندن ویولن، امروزه شاهد انواع مختلف آن ها از جمله ویولن آکوستیک، ویولن الکتریک و… هستیم که در ادامه مطلب هر یک را به طور دقیق برایتان توضیح خواهیم داد تا با تفاوت های انواع ویولن آشنا شوید.

 

ویولن آکوستیک

معرفی ویولن آکوستیک

برای آشنایی با تفاوت های انواع ویولن، یکی از قدیمی ترین نمونه ها را نیز باید در نظر بگیریم. ویولن آکوستیک درست بر خلاف نوع الکتریک، بدنه ای تو خالی دارد که جهت تقویت ارتعاشات سیم ها بدین شکل طراحی شده است. ویولن آکوستیک اغلب دارای بدنه یا رزوناتور است تا صدا را تشدید کند و به راحتی شنیده شود. از نظر وزنی باید گفت که ویولن آکوستیک بسیار سبک است، زیرا همانطور که گفتیم بدنه ای تو خالی دارد که حدود ۴۸۰ گرم وزن دارد.

ویولن آکوستیک از یک پل کلاسیک که واقع بر بدنه آن است، استفاده کرده تا فشار سیم ها برقرار و ثابت باشد. پلی که ذکر کردیم، رسیدن ارتعاشات سیم ها را به بدنه آسان تر می سازد. ویولن آکوستیک با استفاده از ۴ سیم نواخته می شود: G (Sol)، D (Re)، A (La)، E (Mi). همچنین ظاهری مشابه با مابقی ویولن ها دارد و اغلب شامل قطعات ضروری (مانند سوراخ f، بخش حلزونی یا scroll و…) است. در نهایت برای بیان تفاوت های انواع ویولن، لازم به ذکر است که ویولن آکوستیک صدایی کلاسیک دارد و اغلب برای مکان هایی که از این نوع موسیقی لذت می برند مناسب است.

 

ویولن سل

معرفی ویولن سل

اگر می خواهید تفاوت های انواع ویولن ها را بدانید، لازم است به ویولن سل نیز توجه کنید. این ویولن نیز مانند باقی موارد از یک نوع چوب ساخته شده است و دارای قطعات مشابه زیادی نسبت به انواع دیگر است. اما تفاوت های انواع ویولن را نیز نباید دست کم گرفت. ویولن سل اندازه ای درست میان باس و ویولا دارد. از ویولن باس کمی کوچک تر است و از ویولن ویولا کمی بزرگ تر است.

سیم های ویولن سل کمی بلند تر و ضخیم تر از ویولن های معمولی است. نحوه نواختن آن نیز به صورت نشسته است. نوازنده باید آن را میان دو پای خود قرار دهد و به طور نشسته شروع به نواختن کند. از آن جایی که ویولن سل، با گذشت زمان بسیار مشهور شده است، می توان گفت که برای تهیه و یادگیری آن به هیچ مشکلی برخورد نخواهید کرد. اغلب صدای این ویولن با دابل باس مقایسه می شود، همچنین لازم به ذکر است که صدایی قوی تر و کمی بلند تر از گیتار دابل باس دارد.

 

ویلون الکتریک

معرفی ویولن الکتریک

جهت بررسی تفاوت های انواع ویولن، لازم است گیتار الکتریک را که یکی از جدید ترین، اما پر کاربرد ترین انواع ویولن است، نیز در نظر بگیریم. اغلب در اشکال و اندازه های متفاوتی ارائه می شوند. بر خلاف ویولن آکوستیک بدنه ای محکم و جامد دارد. گرچه اندازه و طرح آن بیش تر بستگی به شرکت تولید کننده ویولن دارد. اغلب نوازندگان سعی دارند با الگو گرفتن از گیتار های الکتریکی، ویولن الکتریک نیز بسازند.

در ادامه تفاوت های انواع ویولن، لازم به ذکر است که ویولن الکتریک به وسیله یک میکروفون کوچک (پیک آپ) که به پل متصل شده است، (درست مانند گیتار الکتریک) صدای زیبایی تولید می کند. در نهایت این صدا توسط یک تقویت کننده به بیرون منتقل خواهد شد. به دلیل وجود این تقویت کننده است که ما صدایی بسیار بلند نسبت به ویولن های دیگر می شنویم. صدای ویولن الکتریک، تقریبا شبیه به ویولن آکوستیک است، اما بسیار بلند تر و رسا تر نواخته می شود. جالب این جا است که این صدای رسا در انواع و اقسام ژانر ها از جمله پاپ، کلاسیک و راک مورد استفاده قرار می گیرد و به دلیل صدای بلند خود، طرفداران بسیار زیادی را پیدا کرده است.

 

ویولن آلتو (ویولا)

معرفی ویولن التو

در ادامه بیان تفاوت های انواع ویولن، باید به نمونه ویولا نیز اشاره کنیم. این نمونه برای بزرگسالانی که به تازگی آموختن ساز ویولن را آغاز کرده اند بسیار مناسب است. جزو بهترین انواع ویولن از نظر نواختن در جمع های گروهی محسوب می شود، به همین دلیل است که اغلب مورد نظر افراد مبتدی و تازه کار قرار می گیرد.

جهت بررسی تفاوت های انواع ویولن، باید ذکر کرد که نواختن ژانر های مختلف موسیقی با این ویولن بسیار ساده تر بوده و ساختاری شبیه به ویولن معمولی و اولیه دارد، اما لازم به ذکر است که صدای ویولن ویولا کمی آرام تر از ویولن های معمولی است. صدایی بسیار گرم، عمیق و دلنواز دارد. همچنین به سادگی با ساز های مختلف دیگر ترکیب شده و مکمل آن ها می شود. به همین دلیل است که اولین انتخاب آهنگسازان در کنسرت ها است. اندازه ویولا کمی بزرگ تر از ویولن های معمولا است و آن چنان تفاوتی ندارد.

 

ویولن کنترباس یا دابل باس

ویولن کنترباسدر ادامه بررسی تفاوت های انواع ویولن، باید گفت که نمونه های دابل باس در ۶ اندازه ارائه می شوند که نوازندگان با توجه به سایز بدن و دستانشان بهترین مورد را برای خود انتخاب می کنند. اما رایج ترین آن ها در میان بزرگسالان اندازه  است که بیش تر اوقات در کنسرت ها نیز مشاهده می شود. آن ها نسبت به ویولن های دیگر بزرگ تر و سنگین تر هستند. به همین دلیل است که اغلب برای کودکان توصیه نمی شوند. ویولن دابل باس در میان انواع ساز های زهی، دارای صدای کم تری است. به همین دلیل است که اغلب برای کنسرت های کلاسیک یا تکنوازی ها انتخاب می شود. این ساز اغلب به صورت نشسته و در میان دو پای نوازنده، نواخته می شود. شما برای خرید انواع ساز های ویولن می توانید به سایت دلشاد موزیک مراجعه کنید تا خریدی آسان و مطمئن داشته باشید کافی است مدل و برند ساز خود را انتخاب کنید و سفارش دهید.

 

خرید محصولات ویولن با قیمت مناسب 

در انبار موجود نمی باشد
ویژه!
۱۲,۸۰۰,۰۰۰ تومان
۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.