support
اینستاگرم واتس‌اپ تلگرام آپارات
اصول نگهداری درست از تنبک

۴ راهکار نگهداری درست از پوست تنبک

اصول نگهداری درست از تنبک باعث افزایش طول عمر آن خواهد شد. امروزه هنرجویان زیادی به‌صورت خصوصی در کلاس‌های تنبک شرکت می‌کنند. این کالا به یکی از لوازم موسیقایی پرطرفدار تبدیل‌شده است. اگر تنبک درست و مناسب انتخاب شود نواختن آن بسیار زیباتر خواهد شد. همچنین نگهداری درست و اصولی از تنبک موجب حفاظت بیشتر آن در برابر عوامل آسیب‌زا و صدای دلنشین آن می‌شود. تنبک‌ها دارای مدل‌های مختلفی هستند.

نگهداری از پوست و بدنه تنبک نیاز به آموزش‌ها و رعایت نکاتی دارد. معمولاً پوست تنبک‌ها دارای حساسیت بیشتری بوده و ازاین‌رو باید بیشتر از بدنه مراقبت شود. راهکارها و اصول نگهداری درست از تنبک بسیار گسترده است. در این میان نظرات متعارض و گاهی اشتباه نیز وجود دارد. به همین دلیل قصد داریم اصول نگهداری درست از تنبک را برای شما بیان کنیم تا دچار سردرگمی و اشتباه نشوید.

راهکارهای نگهداری درست از پوست تنبک

اصول نگهداری درست از تنبک | راه نگهداری از تنبک

راهکارهای نگهداری درست از پوست تنبک بسیار گسترده است. اگر شما اصول نگهداری درست از تنبک را یاد بگیرید می‌توانید چندین سال از تنبک خود استفاده کنید. به‌طورکلی برخی از روش‌های نگهداری از پوست تنبک عبارت‌اند از:

حفظ تنبک در برابر گرما و رطوبت

حفظ تنبک در برابر گرما و رطوبت یکی از مهم‌ترین نکات و اصول نگهداری درست از تنبک است که باید به آن توجه داشت. پوست تنبک در برابر گرما و سرما بسیار حساس است. اگر از تنبک‌ها به‌طور مداوم در محیط‌های خیلی گرم و یا مکان‌های مرطوب استفاده شود؛ باعث گسستگی پوست آن خواهد شد. به عبارتی گرما و سرما باعث انبساط و انقباض پوست تنبک شده و موجب می‌شوند تنبک صدای دلخواه را نداشته باشد.

معمولاً افراد برای اینکه صدای تنبک بهتر شود؛ پوست تنبک را در معرض گرما قرار می‌دهند. باید توجه داشت که نباید پوست خیلی حرارت داده شود؛ چراکه ممکن است سوراخ و یا سفت شود. تنبک‌ها دارای انواع متنوعی هستند. بهتر است در هنگام خرید پوست تنبک را متناسب با مناطق سردسیری و یا گرمسیری انتخاب کنید.

جلوگیری از خیس شدن مداوم پوست تنبک

جلوگیری از خیس شدن مداوم پوست تنبک نیز یکی از راه‌های مؤثر برای افزایش طول عمر تنبک خواهد بود. معمولاً افراد هنگام استفاده از تنبک آن را خیس می‌کنند تا صدای بهتری داشته باشد. خیس شدن تنبک تا حدی موجب بهتر شدن صدای آن خواهد شد. یکی از نکات و اصول نگهداری درست از تنبک این است که نباید پوست آن را به‌صورت مستقیم خیس کرد.

خیس کردن مداوم پوست تنبک باعث فرسوده‌شدن و استهلاک آن می‌شود. برای اینکه پوست تنبک با رطوبت کش بیاید و صدای خوبی داشته باشد؛ می‌توانید تنبک را به‌صورت وارونه روی زمین قرار دهید. این کار موجب جذب رطوبت زمین خواهد شد و از فرسایش آن نیز جلوگیری می‌کند.

عدم چرب کردن پوست تنبک

عدم چرب کردن پوست تنبک نیز یکی دیگر از اصولی است که حتماً باید در مراقبت از تنبک به آن توجه داشته باشید. معمولاً افراد پوست تنبک را چرب می‌کنند. بسیاری از افراد این تصور را دارند که این کار باعث نواختن راحت‌تر آن و خوش‌صدا شدن تنبک می‌شود. درحالی‌که چرب کردن پوست تنبک باعث از بین رفتن بافت طبیعی آن و درنتیجه پارگی پوست خواهد شد. حتی چرب کردن پوست تنبک برخلاف تصور اکثر افراد باعث بدصدا شدن آن میشود.

خودداری از حرارت دادن مستقیم پوست تنبک

خودداری از حرارت دادن مستقیم پوست تنبک نیز جزء اصول نگهداری درست از تنبک می‌باشد. بسیاری از افراد پوست تنبک را با وسایل گرمایشی مانند اجاق‌گاز حرارت می‌دهند. حرارت مستقیم باعث خشک شدن پوست و چوب تنبک خواهد شد. درنتیجه پس از گذشت مدت‌زمانی تنبک صدای دلخواه را نخواهد داشت.

همچنین حرارت باعث شکسته شدن و ترک برداشتن چوب آن می‌شود. گرم شدن و سرد شدن مداوم تنبک باعث افتادگی و شل شدن پوست تنبک می‌گردد.

رعایت نکات بهداشتی هنگام استفاده از تنبک

اصول نگهداری درست از تنبک | نکات بهداشتی استفاده از تنبک

رعایت نکات بهداشتی هنگام استفاده از تنبک در کنار اصول نگهداری درست از تنبک لازم و ضروری است. برای حفاظت بهتر از تنبک بهتر است موارد زیر را نیز در نظر داشته باشید:

  • قبل از استفاده از تنبک دست‌های خود را کاملاً بشویید و خشک‌کنید. چربی و کثیفی باعث آسیب به پوست تنبک خواهد شد. اگر چربی‌ها و سایر مواد در پوست تنبک جمع شوند؛ به‌مرور پوست تنبک چسبنده می‌شود. چسبندگی پوست تنبک نیز باعث سخت‌تر نواختن آن و پاره شده پوست تنبک می‌شود.
  • معمولاً پوست تنبک‌ها گردوغبار را به خود جذب می‌کنند. اگر گردوغبار موجود در فضا بر روی تنبک جمع شود پوست آن پوسیده می‌شود. ازاین‌رو بهتر است هنگامی‌که از تنبک استفاده نمی‌کنید آن را داخل کیف و یا جعبه قرار دهید. می‌توان تنبک‌ها را با کاور نیز پوشش داد. کاورها دارای انواع مختلفی هستند. استفاده از کاور باعث جابه‌جایی آسان‌تر تنبک و جلوگیری از خش افتادن بدنه آن خواهد شد. همچنین برای پاک کردن سطح تنبک از گردوغبار می‌توانید از دستمال‌های بدون پرز و نرم استفاده کنید. بهتر است دستمال را مرطوب نکنید.
  • یکی دیگر از اصول نگهداری درست از تنبک عدم استفاده از زیورآلات هنگام نواختن است. بهتر است. هنرمندان و هنرجویان هنگام زدن تنبک انگشتر، ساعت، دستبند و… را به دست خود آویزان نکنند. این لوازم باعث آسیب به بدنه تنبک می‌شود.

معرفی انواع کاور تنبک

اصول نگهداری درست از تنبک | انواع کاور تنبک

معرفی انواع کاور تنبک به شما کمک خواهد کرد انتخاب مناسبی داشته باشید. به‌طورکلی انواع کاور تنبک عبارت‌اند از:

روکش برزنتی

روکش یا کاور برزنتی از پارچه برزنت تولید می‌شود. ازآنجایی‌که این نوع روکش پارچه‌ای است قیمت مناسب‌تری نسبت به سایر کاورهای تنبک دارد. البته باید توجه داشت که این نوع کاور نازک است و ممکن است نتواند به‌خوبی از تنبک در برابر عوامل آسیب‌زا نگهداری کند.

روکش ابری

روکش‌های ابری از ترکیب پارچه و ابر تولید می‌شوند. به عبارتی داخل بدنه پارچه ابر قرار داده‌شده است. در صورت افتادن تنبک این ابر از شکسته شدن آن جلوگیری می‌کند. کاورهای ابری قیمت بیشتری نسبت به مدل‌های برزنتی دارند.

روکش جعبه‌ای

این کاورها از دو جنس چوب و فایبرگلاس تولید می‌شوند. مدل چوبی آن دارای وزن بیشتری است. روکش جعبه‌ای از مقاومت بالایی برخوردار است و به‌خوبی از تنبک شما محافظت می‌کند. ازاین‌رو با خرید این نوع کاور ساز شما در معرض عوامل آسیب‌زا نخواهد بود. البته قیمت این نوع کاور بیشتر از سایر مدل‌ها است و معمولاً برای هر نوع تنبکی مناسب نیست. چرا که کاور جعبه‌ای دارای اندازه‌های خاصی است و ممکن است برای تنبک شما کوچک و یا بزرگ باشد.

به‌طورکلی خرید کاور یکی از اصول نگهداری درست از تنبک می‌باشد و بهتر است هنگام خرید تنبک کاور مناسب آن را نیز خریداری کنید.

خرید مدل‌های جدید تنبک

اصول نگهداری درست از تنبک | خرید تنبک
تنبک یک تکه سنتی ۱

خرید مدل‌های جدید تنبک را می‌توانید از طریق مجموعه دلشاد موزیک انجام دهید. دلشاد موزیک انواع سازهای درجه‌یک را به‌صورت عمده و جزئی در اختیار مشتریان سراسر کشور قرار می‌دهد. همچنین مجموعه دلشاد موزیک در کنار سازها سایر لوازم جانبی مانند کاور و جعبه تنبک را نیز باقیمت مناسبی عرضه می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
اشتراک گذاری