instagram delshad music instagram delshad music
اینستاگرم واتس‌اپ تلگرام آپارات

تمرینات ورزشی برای تقویت عضلات دست پیانیست ها

تمرینات ورزشی برای تقویت عضلات دست پیانیست ها
همهٔ ما می‌دانیم که نشستن پشت پیانو و اعمال چند نت کار سخت و نیازمند عضلات ورزیده و انجام اعمال ورزشی به جهت تقویت دستان پیانیست ها نیست.برای همین مقاله تمرینات ورزشی برای تقویت عضلات دست پیانیست ها رو براتون درست کردیم.
اما چیزی که مهم است بدانیم این است که انجام دادن درست و منظم تمرینات پیانو در خانه از آسیب های احتمالی جلوگیری می‌کند و به تکنیکی شدن کار شما و ایضا کنترل و قوی کردن پنجه، دست و شانه شما کمک کند.
تمرینات ورزشی برای تقویت عضلات دست پیانیست ها

تمرینات ورزشی برای تقویت عضلات دست پیانیست ها

محتوا پنهان

تمرینات ورزشی برای تقویت عضلات دست پیانیست ها

هنگامی که پیانو می‌نوازیم، چالاکی و چابکی دست‌‌ها و انگشتان تاثیر بسیار مهمی در رشد این مهارت دارد. برای افزایش انعطاف و قدرت در این قسمت بدن، بایستی از تمرینات و کشش‌های دست هنگام نواختن استفاده کنید.

با اجرای این «نه گام» یک قدم به حرفه‌ای شدن نزدیکتر خواهید شد:

گام اول: عضلاتتان را خم کنید تا انعطاف پذیری آنها بیشتر شود

آرنج خود را روی میز بگذارید و با انگشت به بالا اشاره کنید، هر کدام از انگشتان را به آرامی به عقب بکشید و مدت زمان بین 15 الی 30 ثانیه انگشتان خود را در همین پوزیشن نگه دارید.
قبل از پیانو زدن برای گرم کردن انگشتان دستان‌تان این کار را انجام دهید چرا که این گرم کردن به حرکت نرم‌تر انگشتان به هنگام نواختن کمک می کند.

گام دوم: بند انگشتان خود را خم کنید تا قدرتمند شوند

تمرینات ورزشی برای تقویت عضلات دست پیانیست ها

تمرینات ورزشی برای تقویت عضلات دست پیانیست ها

برای قدرت بخشیدن به هر انگشت، به طور جداگانه، تمام انگشتان را روی یک سطح صاف قرار دهید و آن ها را روی سطح بفشارید. سپس تا جایی که می‌توانید عضلات دستان خود را ریلکس کنید تا بتوانید بندهای انگشت را خم کنید.
انجام این کار در جلوگیری از پاره شدن بافت بین انگشت ها تاثیر دارد. این کار علاوه بر قدرت بخشیدن به انگشت‌ها، باعث انعطاف‌پذیری بیشتر آن‌ها نیز می‌شود.

گام سوم: از ابزارهای قدرت دهندهٔ چنگ زنی بهره بگیرید

برای این که انگشت‌ها را به طور جداگانه و بندها را نیز قدرت ببخشید، یک گریپ خریداری کنید. گریپ‌ها همان لوازمی هستند که باید با نیروی زیاد آن را خم کنید. این لوازم ارزان قیمت، به مروز زمان قدرت را در انگشتان شما افزایش می‌دهد و می‌توان آن را در هر جایی مثلا هنگام تماشای تلویزیون یا قدم زدن استفاده کرد.

گام چهارم: انگشتان‌تان را فشار بدهید و این فشار را میان تمامی آنها پخش کنید

تمرینات ورزشی برای تقویت عضلات دست پیانیست ها

تمرینات ورزشی برای تقویت عضلات دست پیانیست ها

کف دست خود را روی سطح یک میز قرار دهید، انگشتان خود را با حداکثر نیرو به مدت 30 ثانیه روی میز بفشارید و سپس انگشتان را روی همان میز تا جایی که می توانید از یکدیگر فاصله دهید. دوباره همان کار را به مدت سی ثانیه تکرار کنید و این تمرین را یک یا دو بار در روز انجام دهید.

گام پنجم: از روش مچاله کردن برای تمرین دادن به کل قسمت‌های دست استفاده کنید

یک روزنامه یا تکه‌ای کاغذ را برداشته و آن را بین تمام انگشتان نگه دارید. می‌توانید بین این کاغذ یک توپ نرم قرار دهید و سپس شروع به مچاله کردن کاغذ کنید. این کار بتدریج باعث تقویت عضلات دست می‌شود. برای اخذ نتیجه بهتر سعی کنید که کاغذ را در کوتاه ترین زمان ممکن مچاله کنید.

گام ششم: برای تقویت بیشتر دستان فقط روی صفحه پیانو بزنید

شاید این کار از نظر شما بی هدف و بی مورد باشد و یا این که دلتان بخواهد اول نوت را یاد بگیرید. اما این کار باعث می‌شود که دستان شما به صفحه پیانو عادت کند و در آن قدرت پیدا کند.
همینطور انگشت شما نیز به ریتم پیدا کردن عادت کند و هم‌زمان که مهارت شما افزایش پیدا می‌کند، می‌توانید به صورت اتفاقی حتی تولید آهنگ نیز داشته باشید. هیجان انگیز نیست؟

گام هفتم: تمرینات هانون را بیاموزید و آنها را مرتبا تمرین کنید

تمرینات ورزشی برای تقویت عضلات دست پیانیست ها - تمرینات پیانو

تمرینات ورزشی برای تقویت عضلات دست پیانیست ها – تمرینات پیانو

تمرینات هانون به افرادی با توانایی‌های متفاوت کمک می کند و مهارتهای تکنیکی آن‌ها، از جمله دقت و سرعت را ارتقا می دهد. استفاده از چنین تمرین‌هایی باعث می‌شود فاصله کمتری تا حرفه‌ای شدن داشته باشید.

گام هشتم: با استفاده از مترونوم یا میزان شمار گام های متفاوت را بنوازید

نواختن با سرعت بالاتر باعث می شود که قدرت دست شما افزایش یابد و حرفه ای تر شوید. همینطور باعث می‌شود بتوانید در طول تمرینات منظم از یک مترونوم استفاده کنید.
این کار باعث می‌شود زودتر به نواختن گام‌های مختلف و بیشتر تسلط پیدا کنید. همچنین باعث می‌شود که ماهیچه دست‌تان قدرت پیدا کند و منعطف‌تر بشود.

گام نهم: روی قدرت بخشیدن به قسمت های ضعیف‌تر دستان‌تان تمرکز کنید

تمرینات ورزشی برای تقویت عضلات دست پیانیست ها - تمرینات پیانو

تمرینات ورزشی برای تقویت عضلات دست پیانیست ها – تمرینات پیانو

انگشت کوچک دست  اغلب جزو ضعیف‌ترین انگشتان دست است.  انگشت شصت نیز قوی‌ترین آنها می‌باشد. قدرت بخشیدن به انگشت ضعیف باعث افزایش قدرت کلی دست می شود.

نکات مهمی که لازم است یک نوازنده رعایت نماید:

تمرین را یکباره رها نکنید

تمرینات ورزشی برای تقویت عضلات دست پیانیست ها - تمرینات پیانو

تمرینات ورزشی برای تقویت عضلات دست پیانیست ها – تمرینات پیانو

یکی از اشتباهاتی که برخی از هنرجویان و نوازندگان در روند تمرینات انجام می‌دهند این است که به یکباره دست از تمرین می‌کشند و به سراغ کار دیگری می‌روند.
در حالی که بایستی ابتدا و انتهای تمریناتتان را مشخص نموده و در انتها نیز سعی ننمایید تمرینتان را با اجرای قطعات تکنیکی و سرعتی به پایان برسانید. بگذارید آرامش در دستان شما خود را نشان بدهد، سپس با اجرای قطعه ای ملایم (مثلا در حالت آندانته یا آداجیو) تمریناتتان را پایان دهید.

حرفه ای رفتار کنید

در نوشتهٔ فوق، شیوهٔ شروع و خاتمه تمرینات بررسی شد اما باید توجه نمایید که یک نوازنده حرفه‌ای به دستان خود اهمیت زیادی می‌دهد. پس شما هم حرفه‌ای فکر کنید و حرفه‌ای ساز بزنید. مهم نیست که یک هنرجو یا استاد باشید.
قبل از شروع تمرینات با ساز، مقداری تمرین کششی انجام دهید و سپس سعی نمایید تا با نرمش و ماساژ انگشتان، آنها را برای شروع تمرین آماده سازید.

بریک های کوتاه داشته باشید

بعد از هر تمرین سخت و یا در هر دوره زمانی مشخص مثلا 15 دقیقه‌ای،  از جای خود بلند شوید و برای چند دقیقهٔ کوتاه تمرینات کششی را انجام دهید. سپس با تنفس عمیق انرژی تازه‌ای را به خود منتقل نمایید. یکی از نکاتی که بسیاری از هنرجویان آن را فراموش می‌کنند، تنفس در طول قطعه است.
سعی نمایید تا با کمک استاد خود، یاد بگیرید تا در چه وقت و در چه قسمت‌هایی باید تنفس نمایید.این نکته در قطعاتی با سرعت بالا و در مدت زمان زیاد، اثرات خود را نشان می‌دهد و خستگی زیادی را برای شما به ارمغان می آورد.
آسیب دیدگی تنها احساس درد در عضلانی نمی‌باشد، بلکه خستگی ناشی از عدم تنفس صحیح در هنگام نواختن نیز جزو صدماتی است که در طولانی مدت عوارض زیادی را بر بدن شما می‌گذارد.

از تمرینات کششی غافل نشوید

تمرینات ورزشی برای تقویت عضلات دست پیانیست ها - تمرینات پیانو

تمرینات ورزشی برای تقویت عضلات دست پیانیست ها – تمرینات پیانو

پس از پایان تمرینات نیز با انجام یک سری تمرینات کششی، سعی نمایید تا از فشاری که بر روی عضلاتتان وارد آمده بکاهید. استفاده از آب گرم و ماساژ انگشتان یکی از روش‌های بسیار مفید برای انجام این کار می‌باشد.

نظم نظم نظم

یکی از عادت‌های بد در نوازندگی این است که زمانی معین را برای تمرینات خود اختصاص ندهید. بدتر از آن این است که هر چند ساعت یکبار، تمرین کوتاهی را با شدت زیاد بر روی ساز انجام دهید و دوباره به سراغ کارهای دیگرتان بروید. و این کار را در طول زمان چندین بار تکرار نمایید.
جدا از نرسیدن به پیشرفتی مناسب در نوازندگی، عضلات و بدن شما نیز در برابر این نوع تمرین واکنش نشان می،دهند که خود آسیب‌پذیری شما را بالا می‌برد.

تمرین تنها فیزیکی نیست

به جای این که تنها با عضلاتتان ساز بزنید، قبل از شروع هر تمرین، چه گام و چه قطعه، با نگاه کردن به نت قطعه مورد نظر، ذهن خود را برای تمرین آماده سازید.
به عقیده شخصی (نگارنده) بسیاری از تمرینات عضلانی تنها وقت شما را می‌گیرند و کار مفیدی را انجام نمی‌دهند. درواقع اغلب مواقع شما تنها خسته می‌شوید و حس کاذب پیشرفت را به شما دست می‌آورید.
در حالی که با تمرینات ذهنی خواهید توانست با فشار کمتر و بازدهی بالاتر، از تمرینات خود استفاده ببرید. طی تاریخ بسیاری از نوازندگان مشهور بوده‌اند که به دلیل این فشار بیش از حد، دیگر از نواختن ساز باز مانده اند.
باید بدانید دیگر زمان تمرین‌های فیزیکی با صرف ساعت های زیاد به پایان رسیده است. تاثیری که یک ساعت تمرین ذهنی بر روی شما دارد، بیش از ساعتها تمرین فیزیکی است. جملهٔ فوق گفتهٔ بسیاری از ویرتوزهای معاصر مانند گلن گولد است.

تمرینات کششی بر روی ساز نیز بسیار مفید است

اما توجه کنید که این تمرینات حتما باید بعد از گرم کردن انگشتان دست صورت گیرند.

انگشتان هم ورزش لازم دارند

تمرینات ورزشی برای تقویت عضلات دست پیانیست ها - تمرینات پیانو

تمرینات ورزشی برای تقویت عضلات دست پیانیست ها – تمرینات پیانو

قبل از تمرین ساز سعی کنید تا دست‌هایتان را گرم کنید. به هیچ عنوان در هنگام شروع تمرین قطعه‌ای سخت و یا تکنیکال را اجرا ننمایید.
در بسیاری از موارد، بی توجهی به این نکته باعث می‌شود تا فشار زیادی بر عضلات شما وارد شود و حتی کشیدگی هایی در عضله ایجاد نماید. یکی از روش‌های بسیار خوب، اجرای گام و آرپژ با سرعت بسیار پایین می‌باشد و سپس اجرای قطعه‌ای ساده برای شروع تمرین.

مقایسه پیانو های دلشاد موزیک

پیانو رولی یاماها

قیمت اصلی 5,500,000 تومان بود.قیمت فعلی 4,900,000 تومان است.

پیانو دیجیتال Yamaha P-125

قیمت اصلی 52,500,000 تومان بود.قیمت فعلی 50,000,000 تومان است.

پیانو دیجیتال تاشو کونیکس Konix PJ 88 C

قیمت اصلی 16,500,000 تومان بود.قیمت فعلی 15,500,000 تومان است.

پیانو دیجیتال یاماها Yamaha YDP 145

قیمت اصلی 99,000,000 تومان بود.قیمت فعلی 94,500,000 تومان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید