support
اینستاگرم واتس‌اپ تلگرام آپارات
راهنمای خرید ساز تمپو داربوکا

راهنمای خرید ساز تمپو (داربوکا)

امتیاز دهید

این ساز بیشتر برای موسیقیهای عربی و ترکی کاربرد دارد ویک ساز کوبه‌ای غیر ایرانی و یک پوست صدای یک طرفه است اما در ایران نیز طرفداران زیادی دارد. اگر شما هم قصد خرید ساز تمپو را دارید این مقاله به شما کمک می‌کند انتخاب بهتری داشته باشید.

تمپو یا تندا به زبان اسپانیایی tempo و به زبان عربی داربوکا نامیده میشود در واقع شکل تغیر یافته تنبک است و شبیه آن است اما تفاوتهایی با تنبک دارد از جمله اینکه بدنه تنبک از چوب درست شده اما بدنه تمپو از فلز ساخته شده و همچنین روی تنبک را با پوست می‌پوشانند اما روی تمپو را با پلاستیک یا طلق می‌پوشانند.

این ساز در خوزستان، هرمزگان، کردستان، آذربایجان غربی و بوشهر و به طور کلی در مناطق جنوب و خلیج فارس بسیار رایج است و در این مناطق به تمپو، تیمپو، دمبو و دربونگه شهرت دارد. چون این ساز غیر ایرانی است کتاب جامعی برای آموزش آن وجود ندارد و بیشتر از جزوه‌های دست نویس استفاده می‌شود.

تاریخچه تمپو

از تمپو برای اولین بار حدود ۱۱۰۰ سال قبل از میلاد در نواحی سومر و بابل استفاده می‌شده. در معابد از آن استفاده می‌کردند و به صورت نشسته آن را می‌نواختند.

تمپو

جنس ساز تمپو

جنس بدنه این ساز از فلز فولاد و جنس پوست روی آن از پلاستیک است که گاهی بدنه این ساز را از سفال و پوست طبیعی نیز می‌سازند. فقط برای سفال از پوست طبیعی استفاده می‌شود و برای سایر جنس‌های بدنه از پوست مصنوعی استفاده می‌کنند. امروزه تمپویی ساخته می‌شود که بدنه آن‌ها از پلاستیک ساخته شده که از سایر تمپوها ارزان‌تر است و برای استفاده مبتدی‌ها مناسب است.

انواع ساز تمپو

نوع سفالی:

این مدل قدمت بیشتری دارد و شکل تنه یا محفظه‌ی صوتی ساز نیم تخم مرغی است و گلویی مستقل ندارد. تمپوهای سفالی نسبت به تمپوهای فلزی صدای بهتر و پخته تری دارند. به دو روش پوست را روی تنه می‌کشند روش اول که مرسوم‌تر است پوست را با سریش یا چوب به بدنه متصل می‌کنند. در روش دوم با یک رشته طناب، پوست را به بدنه به صورت هفت و هشتی متصل می‌کنند.

تمپوی سفالی

نوع فلزی:

این تمپودارای بدنه‌ی استوانه‌ای فلزی( استیل یا آلمینیوم) است و پوست روی آن از جنس پلاستیک یا طلق است یک محفظه صوتی کم حجم دارد و برای اتصال پوست به بدنه، از یک طوقه گرد فلزی و تعدادی پیچ و مهره استفاده می‌کنند. پیچ و مهره‌ها علاوه بر اتصال پوست به بدنه باعث زیر‌تر و بم‌تر شدن صدای ساز نیز می‌شوند. این نوع تمپو گلویی کوتاهی دارد که به قسمت استوانه‌ای انتهایی ساز متصل می‌شود.

تمپوی فلزی

 

تفاوت تمپو عربی و تمپو ترکی

شکل ساز در هر دو کشور به یک صورت است و تفاوت ساز در نحوه نواختن آن است که هر کدام با تکنیک‌های خاص انگشت و نحوه ضربه زدن به تمپو خاص خود را دارند.

کاربردها و شیوه نواختن ساز تمپو

معمولا این ساز را به صورت نشسته می‌نوازند(گاهی هم به صورت ایستاده یا در حال حرکت آن را می‌نوازند). برای نواختن ساز را زیر بغل یا بین پاها قرار می‌دهند و با انگشتان و کف دست به آن ضربه می‌زنند. ساز تمپو را با سازهای کوبه‌ای دیگر مانند ساز عود یا آواز همراه می‌کنند. در هرمزگان از هر دو نوع ساز تمپو استفاده می‌کنند و سبکشان گاهی شبیه موسیقی عربی و گاهی موسیقی بومی هرمزگان است. در بندر تمپو به عنوان یک موسیقس شاد بندری کاربرد دارد.

نکات مهم خرید ساز تمپو

  • اگر تازه کار هستید بهتر است تمپوی پلاستیکی تهیه کنید زیرا ارزان نتر است و همچنین نوع ساز در سبک موسیقی که قصد نواختن آن را دارید تاثیر ندارد و فقط نوع ضربه انگشت و نحوه نواختن در سبک موسیقی تمپو موثر است.
  • شکل و طرح روی تمپو تاثیری در صدای آن ندارد
  • دقت کنید پوست روی ساز زدگی و پارگی نداشته باشد و همچنین خیلی سفت یا خیلی شل به بدنه متصل نشده باشد. برای فهمیدن این موضوع انگشت خود را روی پوست فشار دهید باید مقدار کمی پایین برود.
  • از فروشگاه معتبر تهیه کنید هیچ فروشگاه معتبری به ازای سود بیشتر اعتبار خود را از بین نمی‌برد.

نگهداری از ساز تمپو

  • چون فولاد استفاده شده در جنس بدنه خالص نیست نباید ساز تمپو را در معرض رطوبت قرار داد و آن را در هارد کیس قرار دهید و از رطوبت گیر هم در کنار آن استفاده کنید که زنگ نزند.
  • ساز را در ارتفاع قرار ندهید چون اگر بیوفتد آسیب جدی می‌بیند.
  • ساز را در معرض حرارت و نور مستقیم قرار ندهید چون پوست مصنوعی با گرما ذوب می‌شود.
  • مواظب باشید ساز در معرض تغییرات دمایی قرار نگیرد زیرا تغییرات دمایی به پوست آن آسیب می‌زند.

هم اکنون می توانید ساز تمپو را از دلشاد موزیک با قیمت مناسب تهیه فرمایید.

 

خرید محصولات تمپو با قیمت مناسب 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.