instagram delshad music instagram delshad music
اینستاگرم واتس‌اپ تلگرام آپارات

راهنمای جامع خرید فلوت + معرفی انواع فلوت

راهنمای جامع خرید فلوت+معرفی انواع فلوت

در مقاله راهنمای جامع خرید فلوت قصد داری شما را برای خرید یک فلوت خوب یاری کنیم پس اگر قصد ورود به دنیای موسیقی آن هم با نواختن فلوت را دارید با ما همراه باشید.

عمر فلوت چند هزار سال است و نخستین بار در چین از آن استفاده می‌کردند و در قدیم مثل نی با چوب ساخته می‌شد امروزه با آلیاژ و فلز آن را می‌سازند.

فلوت یک نوع ساز بادی است که با دمیدن در سوراخ‌ روی سر آن و باز و بسته کردن سوراخ‌های روی بدنه فلوت توسط انگشت‌ها آن را می‌نوازند. از این ساز به عنوان ساز اول برای خوانندگان و ساز دوم برای نوازنگان یاد می‌کنند.

راهنمای جامع خرید فلوت+معرفی انواع فلوت

راهنمای جامع خرید فلوت+معرفی انواع فلوت

راهنمای جامع خرید فلوت

امروزه سوراخ‌های روی بدنه را توسط کلیدهایی که روی بدنه قرار گرفته کنترل می‌کنند. این ساز را باید در کنار صورت و در راستای شانه قرار گیرد و از پهلو آن را می‌نوازند. برای نواختن فلوت باید از نفس خود استفاده کنید بنابراین تمرینات تنفسی مثل شنا و… به شما در ایجاد مهارت نواختن فلوت کمک می‌کند.

ابتدایی‌ترین مدل‌های ساز فلوت چوبی یا سفالی بودند. نوع چوبی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی ساخت آن و قطر و تعداد سوراخ‌های  و طرز نواختن آن در کشورهای مختلف متفاوت است.

شکل جدیدتر فلوت که در ارکستر سمفونیک‌ها استفاده می‌شود و در اوایل قرن هجدهم در آلمان توسط بوهم ساخته شد.

انواع فلوت

فلوت چوبی:

راهنمای جامع خرید فلوت+معرفی انواع فلوت

راهنمای جامع خرید فلوت+معرفی انواع فلوت

فلوت چوبی یکی از سازهای بادی است که از چوب ساخته شده و برای اجرای موسیقی استفاده می‌شود. فلوت چوبی دارای سه قسمت اصلی است: سر فلوت (headjoint)، بدنه فلوت (body) و پایانه فلوت (footjoint).
سر فلوت که بیشتر از جنس نیکل یا نقره ساخته می‌شود، شامل یک سوراخ کوچک است که نوازنده باد را از آن وارد فلوت می‌کند. در بدنه فلوت، سوراخ‌های بزرگتری برای تولید صدای متنوع و با کیفیت بیشتر وجود دارند. پایانه فلوت شامل سوراخ‌هایی برای کنترل بیشتر و دقیق‌تر نت‌ها و صداهای مختلف است.
نوازنده با دهان خود به وسیله فشار دادن باد به سر فلوت، صدا را ایجاد می‌کند. برای تغییر نت‌ها، نوازنده انگشتان خود را بر روی سوراخ‌های مختلف در بدنه و پایانه فلوت قرار می‌دهد تا بر روی جریان هوا و تنظیم طول موج صدا تاثیر بگذارد.
فلوت چوبی به دلیل صدایی دلنشین و زیبا، یکی از محبوب‌ترین سازهای بادی در سراسر جهان است و برای اجرای انواع موسیقی، از کلاسیک تا جاز و پاپ استفاده می‌شود.

فلوت ریکوردر:

راهنمای جامع خرید فلوت+معرفی انواع فلوت

راهنمای جامع خرید فلوت+معرفی انواع فلوت

این فلوت به فلوت انگلیسی شهرت دارد.  این ساز برای آموزش کودکان بسیار مناسب است دارای چهار مدل مختلف است و در دو اکتاو در دسترس است و به صورت مستقیم و شبیه کلارینت نواخته می‌شود.

مدل سوپرانو: صدای بسیار زیر و متداول ترین نوع است و برای موسیقی‌های شاد گزینه مناسبی است.

مدل آلتو: بعد از سوپرانو متداول‌ترین نوع است.

مدل تنور: دارای صدای بم و گران قیمت است و برای موسیقس غمگین مناسب است. این ساز کمیاب، نادر و گران قیمت است.

مدل باس: این فلوت نیز با صدای بمی که داردبرای تولید آهنگ‌های غمگین گزینه مناسبی است.

برای شروع کار با فلوت ریکوردر بهتر است برنامه نواختن روزانه و هفتگی تنظیم کنید به این صورت که هفته‌ی اول روزی 10 دقیقه و هفته بعد روزی 20 دقیقه و به همین ترتیب هر هفته میزان نواختن را افزایش داد تا زمانی که سازتان قدرت نواخته شدن و ممرتب و مستمر را پیدا کند.

این روند باعث می‌شود چوب فلوت شما با گرما و رطوبت سازگار شود. و صدای آن توسعه پیدا کند و بهتر شنیده شود. برای گرم کردن فلوت ریکوردر از نت‌های پایین شروع کنید و وقتی ساز گرم شد بعد نت‌های بالا را بنوازید.

فلوت کلید دار:

راهنمای جامع خرید فلوت+معرفی انواع فلوت

راهنمای جامع خرید فلوت+معرفی انواع فلوت

این فلوت به فلوت boehm، فلوت کنسرت و فلوت مدرن معروف است. این فلوت از جنس روی و مس با روکش نقره است چون باید سبک باشد و برای افراد مبتدی مناسب است. در افراد حرفه‌ای از جنس نقره است و گاهی روکش طلا نیز دارد که بر قیمت آن می افزاید.

فلوت کلید دار طولش حدود70 سانتیمتر و وزنش حدود 600 گرم است و در ساخت آن از بیش از 150 قطعه استفاده شده که شامل کلیدها، پیچ‌ها، میله‌های نگهدارنده، غلطک‌ها و … است.

روی بدنه این فلوت کلیدهای مختلفی برای دست چپ و راست طراحی شده تا هوای دمیده شده در فلوت را با استفاده از آن‌ها به صورت صداها و نت‌های مختلف تولید کرد.

پن فلوت:

راهنمای جامع خرید فلوت+معرفی انواع فلوت

راهنمای جامع خرید فلوت+معرفی انواع فلوت

پن فلوت به فلوت سرخپوستی معروف است و از نی‌های چوبی به هم چسبیده ساخته شده و متعلق به سرخپوستان آفریقای جنوبی است.

پن فلوت یک ساز بادی است که در آن برای تولید صدا، هوا از روی سوراخ‌هایی که در بدنه ساز وجود دارند، عبور می‌کند. پن فلوت در بسیاری از سبک‌های موسیقی، از جمله موسیقی بومی آمریکایی، موسیقی سلتیک، موسیقی هندی و موسیقی جهانی، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پن فلوت از چوب یا پلاستیک ساخته می‌شود و در بدنه آن، سوراخ‌هایی به صورت متناوب قرار دارند که برای تولید نت‌های مختلف به کار می‌روند.

نوازنده برای تولید صدا، هوای داخل دهان خود را به داخل سر پن فلوت فشار می‌دهد و با جابجایی انگشتان خود روی سوراخ‌های بدنه، طول موج هوا را تغییر می‌دهد که باعث تولید نت‌های مختلف می‌شود.

پن فلوت به دلیل صدایی دلنشین و احساس طبیعی که به نوازنده می دهد، یکی از محبوب ترین سازهای بادی است. همچنین آموزش پن فلوت نسبتاً ساده است و برای افرادی که قصد شروع یادگیری سازهای بادی را دارند، پیشنهاد می‌شود.

فلوت اوکارینا:

راهنمای جامع خرید فلوت+معرفی انواع فلوت

راهنمای جامع خرید فلوت+معرفی انواع فلوت

این فلوت یکی از قدیمی‌ترین فلوت‌ها است واستفاده از آن به کشور چین مربوط می‌شود و در کشورهای اروپایی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دارای 4 تا13 سوراخ است که جنس آن سفالی است اما از شیشه و پلستیک و فلز هم آن را می‌سازند.اوکارینا اصلی‌ترین ویژگی آن در مقایسه با سایر فلوت‌ها می‌باشد، این است که ساختار داخلی اوکارینا به شکل یک لوله با یک پوشش خمیده بسیار مشابه با غلاف یک پایه تخت موبایل طراحی شده است که آن را از سایر فلوت ها متمایز می‌کند.

همچنین در بدنه‌ی این ساز، اغلب از موادی همچون کرمیک، خاک رس و یا پلاستیک استفاده می‌شود.نوازنده برای تولید صدا، هوای داخل دهان خود را به داخل سر اوکارینا فشار می‌دهد و با جابجایی انگشتان خود روی سوراخ‌های بدنه، طول موج هوا را تغییر می‌دهد که باعث تولید نت‌های مختلف می‌شود.
اوکارینا به عنوان یک ساز بسیار ساده و قابل حمل، بسیار محبوب است و در بسیاری از سبک‌های موسیقی مانند موسیقی سلتیک و موسیقی جهانی استفاده می‌شود. همچنین به دلیل ظاهر جذاب و صدای دلنشینی که دارد، برای کاربردهایی مانند دکوراسیون منزل و هدیه دادن نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فلوت چینی:

از قدیمی‌ترین سازنگان فلوت چینی‌ها بودند که از جنس‌های مختلف و با صداهای متفاوتی فلوت می‌ساختند از جمله آن‌ها:

فلوت dizi:

راهنمای جامع خرید فلوت+معرفی انواع فلوت

راهنمای جامع خرید فلوت+معرفی انواع فلوت

از چوب بامبو ساخته شده و مناسب برای موسیقی سنتی، اپرا و ارکستر است.

فلوت Dizi یک ساز بادی سنتی چینی است که از قدیم در موسیقی سنتی چینی و مناطقی از آسیا مانند کره، ژاپن و ویتنام مورد استفاده قرار می‌گرفته است. این ساز در اندازه و شکل‌های مختلفی تولید می‌شود، اما اغلب از چوب بامبو و سایر موادی مانند پلاستیک یا فلز برای ساخت بدنه آن استفاده می‌شود.

فلوت Dizi از 6 تا 8 سوراخ برای دسته بندی اندازه و تنظیم دسته‌ها استفاده می‌کند، و هر سوراخ به نوبه خود می‌تواند توانایی تولید نت‌های مختلفی را در اختیار نوازنده قرار دهد.

نوازنده برای تولید صدا، هوای داخل دهان خود را به داخل سر فلوت فشار می‌دهد و با جابجایی انگشتان خود روی سوراخ‌های بدنه، طول موج هوا را تغییر می‌دهد که باعث تولید نت‌های مختلف می‌شود.

فلوت Dizi با توجه به قابل حمل بودن، سادگی در استفاده و همچنین صدای زیبایی که تولید می‌کند، برای سبک‌های مختلف موسیقی مانند موسیقی سنتی چینی، موسیقی جهانی و حتی در موسیقی پاپ و راک نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فلوت xiao:

راهنمای جامع خرید فلوت+معرفی انواع فلوت

راهنمای جامع خرید فلوت+معرفی انواع فلوت

جنس آن از بامبو تیره رنگ است و از سازهای قدیمی که به صورت عمودی نواخته می‌شود.

فلوت Xiao یک ساز بادی سنتی چینی است که از قدیم در موسیقی سنتی چینی به کار می‌رفته است. این ساز با نام‌های مختلفی مانند شیاو، چنغ و نگاه به دنبال بوده و معمولا از چوب بامبو یا چوب‌های دیگری مانند چوب رز یا چوب سدر برای ساخت بدنه آن استفاده می‌شود.

فلوت Xiao با شکلی ساده و ظریف، به شکلی مشابه با دسته‌ی یکی از نی‌های سنتی ایران به نظر می‌رسد. بدنه‌ی این ساز بیشتر از نیمی از یک چوب بامبو ساخته شده است و در بخش بالایی آن، یکی تا سه سوراخ با فاصله کوتاهی برای دسته بندی اندازه و تنظیم دسته‌ها قرار دارد.

نوازنده می‌تواند با جابجایی انگشتان خود روی سوراخ‌ها، طول موج هوایی که به داخل بدنه فلوت وارد می‌شود را تنظیم کند و بدین ترتیب نت‌های مختلفی تولید کند.

صدای فلوت Xiao نرم و زیبا است و بیشتر برای بازی ملودی‌های آرام و حسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این ساز در موسیقی سنتی چینی و همچنین در سبک‌های موسیقی جهانی مورد استفاده قرار می‌گیرد و با توجه به ظرافت شکل و صدای خاص خود، برای تولید اثرات صوتی مختلف در ضبط موسیقی نیز به کار می‌رود.

فلوت paixiao:

راهنمای جامع خرید فلوت+معرفی انواع فلوت

راهنمای جامع خرید فلوت+معرفی انواع فلوت

فلوت Paixiao یک ساز بادی سنتی چینی است که برای اجرای موسیقی سنتی و مدرن در چین و سایر مناطق جهان استفاده می شود. Paixiao به معنی “صدای زیبا” است و این ساز به عنوان یکی از سازهای مهم موسیقی سنتی چینی شناخته شده است.
فلوت Paixiao دارای بدنه ای بلند و باریک است که توسط چند تکه چوب با هم چسبانده شده است. در بالای بدنه، سوراخ هایی برای باز و بسته کردن وجود دارد که با استفاده از انگشتان دست قابل دسترسی هستند.

صدای فلوت Paixiao از دو نوع مستقیم و شیب دار است و با انجام تغییرات در شیوه نفخ به راحتی می توانید با آن برخی از آرامش بخش ترین و زیباترین ملودی های چینی را اجرا کنید.
همچنین، فلوت Paixiao یکی از سازهایی است که در صدای طبیعت بسیار مشهور است. به عنوان مثال، صدای آب، باد، و یا پرندگان می تواند به وسیله این ساز تقلید شود و این یکی از دلایلی است که باعث شده است که این ساز در موسیقی سازهای فیلم و موسیقی های آرامش بخش محبوب باشد.

فلوت koudi:

راهنمای جامع خرید فلوت+معرفی انواع فلوت

راهنمای جامع خرید فلوت+معرفی انواع فلوت

بسیار کوچک و ظریف و از جنس بامبو( خیزران) است.

فلوت هندی:

راهنمای جامع خرید فلوت+معرفی انواع فلوت

راهنمای جامع خرید فلوت+معرفی انواع فلوت

ظاهر آن شبیه فلوت ریکوردر است و بیشتر در هند و پاکستان استفاده می‌شود. جنسش از چوب بامبو( خیزران) است. روی آن 6یا7 سوراخ قرار دارد و به صورت اوریب در دست گرفته و نواخته می‌شود.

اجزای فلوت

 1. سر فلوت( head toint): برای نواختن ساز لب نوازنده روی این قسمت قرار می‌گیرد.
 2. بدنه (body): قسمت اصلی فلوت است و کلیدهای ساز روی آن قرار دارند.
 3. قسمت انتهایی ساز( foot toint): آخرین بخش فلوت است.

جنس چوب فلوت

جنس چوبی که برای ساخت فلوت استفاده می‌شود، می‌تواند به شدت تأثیرگذار باشد. چوب‌های مختلف، خصوصیات صدای فلوت را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهند و می‌توانند از نظر قابلیت بازدارندگی، پایداری و حساسیت به نواختن تفاوت‌های قابل توجهی داشته باشند.

چوب‌های مختلفی برای ساخت فلوت استفاده می‌شوند، از جمله چوب بلوط، چوب سرو، چوب توس، چوب نارنج، چوب ماهوگنی و غیره. هر یک از این چوب‌ها دارای خصوصیات صوتی مختلفی هستند که ممکن است باعث تولید صدای منحصر به فردی در فلوت شوند.

علاوه بر این، ساز سازندگان فلوت نیز در انتخاب چوب، نوع و محل قطعات ساز و متریال‌های دیگری که در ساخت آن مورد استفاده قرار می‌گیرند، دقت می‌کنند. این نکات باعث می‌شوند که هر فلوتی در کنار خصوصیات صوتی خود، تفاوت‌های قابل توجهی با فلوت‌های دیگر داشته باشد.

چوب‌های متراکم و و تیره صدای قوی و شفافی دارند و برای گرم شدن زمان بیشتری نیاز دارند. به ندرت بعضی از فلوت‌ها رو از جنس رزین یا پلی استر می‌سازند که در این مدل برای اینکه صدای ساز را تقویت کنند حفره‌های خاصی برای افزودن تجهیزات به آن تعبیه شده است.

ویژگی‌های فلوت

 • یکی از ویژگی‌های بارز فلوت همیشه کوک بودن آن است.
 • هنگامی که فلوت را برای اولین بار می‌نوازید صدای واضح و شفافی دارد.
 • چون صدای فلوت تا جایی که نفس کشش دارد، کشیده می‌شود هنرجو می‌تواند به راحتی نت‌ها را یاد بگیرد.
 • آموزش فلوت راحت است و شما می‌توانید به راحتی آن را بنوازید.
 • مقاومت این ساز زیاد است و فقط در برابر آتش و ضربات شدید آسب می‌بیند.
 • چپ یا راست دست بودن نوازنده تاثیری در نواختن فلوت ندارد.
 • اگر کار با فلوت را به خوبی یاد بگیرید به راحتی می‌توانید با سازهای بادی اکسترال نیز کار کنید.
 • با استفاده از فلوت می‌توان طیف وسیعی از صداهای موسیقی را تولید کرد.
 • کشش صدای فلوت باعث می‌شود تا هم نوازی مناسبی با گیتار و پیانو داشته باشد.
 • حتی کودکان و بیماران مبتلا به اوتیسم نیز به راحتی می‌توانند نواختن با فلوت را بیاموزند.
 • یکی دیگر از ویژگی‌های فلوت سادگی و راحتی حمل و نقل آن است.

آموزش ساز فلوت

راهنمای جامع خرید فلوت+معرفی انواع فلوت

راهنمای جامع خرید فلوت+معرفی انواع فلوت

برای شروع آموزش فلوت، ابتدا باید یک فلوت مناسب با سطح شما انتخاب شود. همچنین، باید با قرار دادن دهانه‌ی ساز در دهان، نحوه‌ی نفس گرفتن صحیح را یاد بگیرید.

پس از آشنایی با نحوه نفس گرفتن، بهتر است با مباحث مربوط به نت‌خوانی و ریتم‌شناسی آشنا شوید. برای این کار، می‌توانید از منابعی مانند کتاب‌های آموزش فلوت و یا دوره‌های آموزشی آنلاین استفاده کنید.

سپس، برای یادگیری نواختن فلوت، باید با اصطلاحات مربوط به ساز آشنا شوید. به عنوان مثال، باید یاد بگیرید که به صورت صحیح ساز را در دست چه دستی نگه دارید، چگونه نت‌ها را با استفاده از دسته‌ی ساز تغییر دهید و چگونه با استفاده از لبه‌ی فلوت، بر روی نوک زبان قرار دهید تا نت‌ها را با دقت نواخته شود.

آموزش فلوت می‌تواند در محیط خصوصی با یک مربی حرفه‌ای و یا با استفاده از دوره‌های آموزشی آنلاین انجام شود. اما در هر حال، برای پیشرفت مناسب در نواختن فلوت، باید به تمرینات منظم و مرحله به مرحله پیش بروید و نیز از پشتیبانی‌های آموزشی در این راه استفاده کنید.

قیمت فلوت

فلوت‌های ارزان قیمت کیفیت خوبی ندارند بهتر است از ابتدا یک فلوت با کیفیت تهیه کنید و بعد از مدتی استفاده به جای هزینه تعمیر فلوت بی کیفیت، از صدای فلوت با کیفیتتان لذت ببرید.

حتی افراد حرفه‌ای نمی‌توانند با یک فلوت بی کیفیت و ارزان قیمت خوب بنوازند بنابراین افراد مبتدی بهتر است از یک فلوت خوب استفاده کنند تا اعتماد به نفس و اراده خود را برای ادامه آموزش از دست ندهند.

اگر پول کافی برای تهیه ساز مناسب را ندارید بعضی از آموزشگاه‌ها ساز اجاره می‌دهند بهتر است اجاره کنید اما از فلوت بی‌کیفیت استفاده نکنید.

نکات مهم برای خرید فلوت

راهنمای جامع خرید فلوت+معرفی انواع فلوت

راهنمای جامع خرید فلوت+معرفی انواع فلوت

 • فلوت مناسب افراد مبتدی باید سبک‌تر و راحت‌تر و مقاوم در برابر ضربه باشد نسبت به فلوت مورد استفاده افراد حرفه‌ای
 • جنس داخل کیس نگهداری فلوت باید از جنس مخمل باشد که به خوبی از فلوت محافظت کند و دقت کنید این کیس آسیب دیده و دارای ایراد نباشد و مخمل درون آن از جعبه جدا نشده باشد.
 • تمام قطعات فلوت را بررسی کنید دچار خراش‌های مویی نباشد. و همچنین همه‌ی قطعات سرجای خودشان باشند و چیزی کم نداشته باشد و دنت‌های ساز را چک کنید کوچکترین خراش یا آسیبی نداشته باشد زیرا روی صدای آن موثر است.
 • قبل از خرید فلوت، آن را بنوازید و دقت کنید نت‌های آن به درستی اجرا ‌شود.
 • زیر کلیدهای فلوت پدهای رنگی و اسفنجی که سوراخ‌های آن زیر را می‌پوشانند قرار دارد که این پدها نباید آسیب دیده یا کثیف باشند. این پدها قابل تعویض هستند.
 • جنس فلوت در صدای آن موثر است و بهترین جنس نقره و بعد از آن رز گلد و حتی تیتانیوم یا پلاتین هستند.
 • اگر توانایی خرید فلوت نقره را ندارید حداقل فلوتی تهیه کنید که سر آن نقره باشد چون قسمت سر فلوت اهمیت زیادی دارد.
 • فلوت‌هایی که سوراخ باز دارند برای نوازندگان حرفه‌ای مناسب است. این مدل فلوت مقاومت هوای کمتری دارد و نت‌ها راحت‌تر اجرا می‌شوند.برای اجرای بعضی نت‌ها در این مدل نیاز است که با استفاده از انگشتان فلوت را به گونه‌ای تنظیم کنید که سوراخ باز به سوراخ بسته تغییر کند تا با کیفیت بهتری آن نت را نواخت.
 • کلید inline G روی صدا تاثیری ندارد و فقط دسترسی به یک کلید را سخت‌تر می‌کند و این بستگی به شما دارد که از آن استفاده کنید یا نه. اگر دستان کوچکی دارید یا عادت دارید با کلید جی افست بنوازید این گزینه برای شما بهتر است.

نگهداری از فلوت

راهنمای جامع خرید فلوت+معرفی انواع فلوت

راهنمای جامع خرید فلوت+معرفی انواع فلوت

 • برای فولتتان قابی از جنس چرم نرم، کیف رولی بالشتک دار یا جعبه‌ای محکم تهیه کنید.
 • بعد از پایان نواختنتان قطعات ساز را از هم جدا کرده و نم و رطوبت آن را با دستمال مخصوص یا به وسیله میله و پارچه‌ای تمیز از جنس کتان یا لنین به خوبی تمیز و خشک کنید.
 • فلوت را در جای خیلی سرد یا روی شوفاژ و جلوی نور خورشید قرار ندهید.
 • فلوت را در نزدیکی موتد شیمیایی نیز قرار ندهید.
 • سعی کنید حداقل ماهی یکبار فلوت را با روغن بادام چرب کنید.

برای مشاهده انواع فلوت و مقایسه آنها میتونید روی لینک زیر کلیک کنید.

خرید فلوت

مقایسه فلوت های دلشاد موزیک

2 دیدگاه در “راهنمای جامع خرید فلوت + معرفی انواع فلوت

 1. شهرام سرمستی گفت:

  خیلی مقاله خوبی بود. کلی بهم کمک کرد تا خرید خودم رو بهتر انتخاب کنم
  ممنون ازتون

  1. delshadadmin گفت:

   ممنونم آقای سرمستی و لطف و توجه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید