instagram delshad music instagram delshad music
اینستاگرم واتس‌اپ تلگرام آپارات

راهنمای خرید هنگ درام (معرفی هنگ درام با کیفیت)

راهنمای خرید هنگ درام (معرفی هنگ درام با کیفیت)

حتما قبل از خرید هنگ درام که گران قیمت است اطلاعات خود را درباره آن افزایش دهید تا بتوانید انتخاب درستی داشته باشید اینکه چه هنگ درامی بخرید ارزان یا گران، نو یا دست دوم و… مقاله راهنمای خرید هنگ درام (معرفی هنگ درام با کیفیت) می‌تواند به شما در خریدتان کمک کند.

ساز هنگ درام یکی از سازهایی است که در دهه‌های اخیر بسیار محبوب شده است. این ساز به شکل دایره‌ای طراحی شده.

ساز هنگ درام در سبک‌های مختلف موسیقی از جمله موسیقی آرامش بخش و مدیتیشن استفاده می‌شود.

در ساز هنگ درام، بر روی آن دارای حدود ۸ یا ۹ تنوع صدا است که به هنگ (Hang) معروف هستند. هر هنگ دارای تعدادی سوراخ کوچک در قسمت پایینی پوسته است که به منظور تنظیم صدای تولید شده، ایجاد شده‌اند. همچنین در اطراف هنگ، نوارهای فلزی یا پلاستیکی به نام “تنظیم‌کننده” (rim) قرار دارند که تاثیر بسزایی بر کیفیت صدای تولید شده توسط هنگ دارند.

در ساز هنگ درام، تولید صدا با وارد کردن انرژی به صفحه ساز از طریق ضربه‌زدن انجام می‌شود. در صورتی که انرژی به مقدار کافی وارد ساز شود، امواج صوتی در ساز تولید شده و صدایی رویایی و آرامش بخش و خاص بوجود می‌آید.

راهنمای خرید هنگ درام (معرفی هنگ درام با کیفیت)

راهنمای خرید هنگ درام (معرفی هنگ درام با کیفیت)

راهنمای خرید هنگ درام (معرفی هنگ درام با کیفیت)

ساز هنگ درام از جمله سازهایی است که با وجود طراحی و ساختار ساده، صدایی بسیار زیبا و عمیق تولید می‌کند و این خصوصیت آن را به یکی از محبوب‌ترین سازهای دنیای موسیقی تبدیل کرده است.

در ادامه این مقاله به معرفی چند نمونه از هنگ درام‌های با کیفیت و پرفروش در بازار پرداخته‌ایم.با ما همراه باشید

در سالهای پیش تعداد سازندگان هنگ درام بسیار اندک بود، سال ۲۰۱۳ فقط شرکت panart هنگ درام را تولید می‌کرد و علاقه مندان به این ساز مجبور بودند فقط از این شرکت خرید کنند. سال ۲۰۱۳ چندین شرکت این ساز را تولید می‌کردند و اکنون شرکتهای زیادی به تولید این ساز می‌پردازند و در ایران نیز بیش از ۷ تولید کننده‌ی ساز هنگ درام وجود دارد.

گام یا اسکیل هنگ درام ( نت ساز هنگ درام )

راهنمای خرید هنگ درام (معرفی هنگ درام با کیفیت)

راهنمای خرید هنگ درام (معرفی هنگ درام با کیفیت)

تعداد نت‌های متوالی در یک هنگ درام را گام یا اسکیل می‌گویند. هنگ درام دارای گام کروماتیک است. نوای هنگ درام انسان را شگفت زده می‌کند. صدای آن در هنگ درام‌های مختلف متفاوت است و بستگی به گام یا اسکیل ساز دارد. ملودینگ اسامی خاصی هستند که سازنده اولیه بر روی گام‌های هنگ درام گذاشته مثل کورد یا حجاز یا اسامی یونانی که این اسامی محلی هستند و این گام‌ها قابلیت تغییر ندارند.

گام‌های معروف هنگ درام عبارتند از:

 • amara (minor)
 • kurd(minor)
 • magic voyage (minor)
 • annaziska (minor)
 • pygmy (minor)

صدای هنگ درام به خاطر ماورایی بودن آن حس غریب و منحصر به فردی را در شنونده ایجاد می‌کند به همین دلیل در یوگا و مدیتیشن از این ساز استفاده می‌کنند. هر اسکیل یا گام صدای متفاوتی دارد، صدای ساز مینور معمولا غمگین و آرام‌بخش است و صدای ساز ماژور شاد و هیجان انگیز است بر حسب علاقه‌تان انتخاب کنید.

فرم mixolydian فرمی بین ماینور و ماژور است که شاد و تقریبا شبیه موسیقی جاز است. نتخاب ماینور یا ماژور کاملا سلیقه‌ای است اما معمولا طرفداران ماینور بیشتر است. صدای هنگ درام برخواسته از طبیعت و فلسفه آرامش است. بعضی از گام‌ها به طور سنتی با یک سبک خاص موسیقی شناخته شده‌اند مثلا بلوز، جاز، سلتیک، اسپانیای، آسیایی و عربی یا موسیقی شرقی و شما ببینید به کدام از آن‌ها علاقه دارید.

تعداد نت‌های هنگ درام

راهنمای خرید هنگ درام (معرفی هنگ درام با کیفیت)

راهنمای خرید هنگ درام (معرفی هنگ درام با کیفیت)

تعداد دایره‌های روی هنگ درام را به عنوان تعداد نت‌های آن به حساب می‌آوریم و دایره مرکزی که گنبدی مانند است را یک دینگ می‌نامند. معمولا هنگ درام را با ۸ نت می‌سازند. این که هنگ درام ۸ نت دارد یعنی ۷ نت و یک دینگ. هنگ درام ۹ نت دارای یک گام کامل است. بهتر است یک هنگ درام ۹ نت تهیه کنید که دارای یک گام  کامل و یک دینگ است.

راهنمای خرید هنگ درام (معرفی هنگ درام با کیفیت)

راهنمای خرید هنگ درام (معرفی هنگ درام با کیفیت)

تعداد نت‌های زیاد ممکن است باعث شود تداخل صدایی به جود آید یا به دلیل محدودیت ساخت کل هنگ درام از یک پوسته نباشد یا صدای زیر هنگ درام کامل و مناسب نباشد. تعداد نت کم نیز باعث می‌شود در هم نوازی با دیگر سازها دچار مشکل شوید و همچنین تعداد نت کم باعث می‌شود صدا و حس کمتری به شنونده نوازنده منتقل شود.

فرکانس هنگ درام

از قرن ۱۹ فرکانس ۴۴۰ هرتز فرکانس استاندارد سازها در نظر گرفته شده و ۹۰ درصد هنگ درام‌ها نیز با این فرکانس تولید می‌شوند اما بعضی سازندگان تعداد محدود یا سفارشی هنگ درام با فرکانس ۴۳۲ هرتز نیز تولید می‌کنند. نوازندگان حرفه‌ای معتقدند فرکانس ۴۳۲ هرتز بیشتر به طبیعت نزدیک است و آرام‌بخش‌تر است. فرکانس ۴۳۲ هرتز فقط برای تک نوازی استفاده می‌شود و نمی‌توان با ساز‌های دیگر هم نوازی کرد. برای شروع بهتر است از هنگ درام ۴۴۰ هرتز استفاده کنید.

بهترین هنگ درام برای شروع

هنگ درام ارشا

راهنمای خرید هنگ درام (معرفی هنگ درام با کیفیت)

راهنمای خرید هنگ درام (معرفی هنگ درام با کیفیت)

در سال ۲۰۱۵، شرکت آرشا با ساز هنگ درام آشنا شد و در سال ۲۰۱۸ اولین هنگ درام خود را به بازار معرفی کرد.این هنگ درام ها دست ساز و با کیفیت بسیار خوبی با توجه به نمونه های شرکت های دیگر، هستند. از نمونه های پرطرفدار و با صدای فوق العاده آن می توان به هنگ درام زیبای آرشا نیترات ۹ نت کوک DM  به ویژه هنگ درام آرشا رنگ مسی ۹ نت DM  که رنگ آن خیره کننده است اشاره کرد. با صدایی رویایی و متریال با کیفیت که انتخاب بسیار خوبی برای خرید این ساز برای شروع می باشد.

قیمت هنگ درام

قیمت هنگ درام نسبت به بعضی از سازهای دیگر بیشتر است و سازندگان زیادی هم ندارد و ساخت آن تقریبا مشکل است. البته اگر برای خرید این ساز اطلاعات کافی را نداشته باشید ممکن است یک ساز بی‌کیفیت را با قیمت بالا به شما بفروشند. هنگ درام با فرکانس ۴۴۰ هرتز از هنگ درام با فرکانس ۴۳۲ هرتز ارزان‌تر می‌باشد.

بعضی از علاقه مندان چون هنگ درام نو گران است سعی می‌کنند دست دوم آن را تهیه کنند. شما برای اینکه بتوانید هنگ درام خوب را تشخیص دهید نیاز نیست در این ساز تخصص داشته باشید و فقط با کمی تمرین و گوش دادن به صدای آن می‌توانید خوب یا بد بودنش را تشخیص دهید. هنگ درام خارجی بین ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار یا بیشتر است. اما خوشبختانه در داخل کشور نیز هنگ درام‌های خوبی تولید می‌شود و حدودا بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون قیمت دارند.

نکات مهم قبل از خرید هنگ درام

راهنمای خرید هنگ درام (معرفی هنگ درام با کیفیت)

راهنمای خرید هنگ درام (معرفی هنگ درام با کیفیت)

 1. قبل از خرید هنگ درام حدود یک الی دو ماه به این ساز خوب و با دقت گوش دهید، در اینستا و یوتیوب گام‌های مختلف این ساز را با هدفون گوش دهید تا به ظرافت صدای ساز پی ببرید و به تفاوت گام‌ها دقت کنید. البته پی بردن به تیون، داینامیک صداها، ساستین ساز کار ساده‌ای نیست و اگر نیاز به کمک داشتید از یک فرد با تجربه کمک بگیرید.
 2. قبل از خرید خودتان ساز را بنوازید و ببینید صدای آن با صداهایی که شنیدید متافوت است یا نه. در صورت امکان از یک فرد با تجربه نیز می‌توانید کمک بگیرید یا اگر گوش خودتان با صدا و نت هنگ درام آشنایی دارد که می‌توانید خودتان نیز تفاوت صدا را احساس کنید.
 3. قبل از خرید، سازندگان بازار را بشناسید و در اینستا گرام و یوتیوب فیلم‌های این سازندگان را ببینید.
 4. تحقیق در مورد برند: بررسی کنید که برند ساز هنگ درام مورد نظر شما چه شهرتی دارد و چه تجربه‌ای در ساخت این ساز دارد. این کمک می‌کند تا از کیفیت ساز اطمینان حاصل کنید.
 5. کیفیت ساخت: موادی که در ساخت هنگ درام استفاده می‌شود، بسیار مهم است. از جنس فلز و روکش‌های استفاده شده برای ساخت این ساز اطمینان حاصل کنید.
 6. تنظیمات صدا: هنگ درام‌ها با تنوع زیادی از تنظیمات صدا عرضه می‌شوند. بررسی کنید که آیا تنظیمات صدای ساز مورد نظر شما مناسب نیازهای شما است.
 7. قیمت: قیمت هنگ درام‌ها متفاوت هستند. بر اساس بودجه‌ای که در نظر دارید، یک ساز با کیفیت مناسب انتخاب کنید.
 8. اندازه و وزن: اندازه و وزن هنگ درام برای حمل و نقل و نگهداری آن مهم است. بررسی کنید که آیا اندازه و وزن ساز مورد نظر شما مناسب است.
 9. خدمات پس از فروش: خدمات پس از فروش مانند گارانتی و تعمیرات بسیار مهم هستند. از اینکه برند مورد نظر شما این خدمات را ارائه می‌دهد اطمینان حاصل کنید.

نام سازندگان و گام‌هایی که دوستشان دارید را یادداشت کنید.

 • ابتدا بدانید کدام گام هنگ درام را می‌خواهید چون هنگ درام کوک ثابتی دارد و نمی‌توان گام آن را تغییر داد بنابراین‌سازی را انتخاب کنید که صدای آن به دلتان بنشیند.
 • تعداد نت در قیمت هنگ درام تاثیر دارد و هرچه تعداد نت‌ها کمتر باشد قیمت آن ارزان‌تر است.
 • با کیفیت بودن صدا در روز اول نشانه خوب بودن هنگ درام نیست و ممکن است هنگ درام ارزان نیز در روزهای اول کیفیت خوبی داشته باشد اما در روزها یا هفته اول از کوک خارج شود.
 • اگر از هنگ درام به خوبی مراقبت شود یک هنگ درام با کیفیت کوک خود را تا مدت طولانی نگه می‌دارد.
 • بهتر است‌سازی که می‌خرید خدمات پس از فروش داشته باشد.
 • در وب سایت دلشاد موزیک می‌توانید از سازندگان معتبر و با قیمتی مناسب‌تر از سایر فروشگاه‌ها هنگ درام مناسب خود را تهیه کنید و حضوری نیز می‌توانید به فروشگاه ما آمده و ساز خود را تست کنید.
 • مثل سایر کالاها در هنگ درام نیز دلال‌ها به خریداران ظلم کرده و ساز را با قیمتی مضاعف به آن‌ها می‌فروشند. بنابراین از یک فروشگاه معتبر خرید کرده که مستقیم با سازنده در ارتباط است و به قیمت تولید کننده ساز را در اختیار شما قرار دهد.
 • در سایر کشورها هنگ درام تقلبی را با نام halo یا دیگر برندها به اشخاص نا آگاه می‌فروشند در ایران نیز بهتر است از فروشندگان معتبر و با سابقه خرید کرده.
 • از جایی خرید کنید که دسترسی کامل به فروشنده داشته باشید و فقط به پیج اینستاگرام که ممکن است با یک اکانت جعلی اقدام به فروش کنند خرید نکنید.
 • هنگام خرید ساز، آن را خوب نگاه کرده و ببینید زنگ زدگی، خط و خش و ضربه خوردگی نداشته باشد و با نور تلفن خود داخل گو را ببینید و آن را بررسی کنید.
 • با احتیاط ساز دست دوم را بخرید. اینکه مقدار کمی خط و خش داشته باشد تاثیر زیادی بر صدای آن ندارد اما دقت کنید این اثرات عمیق نباشند.

مقایسه هنگ درام های دلشاد موزیک

 

6 دیدگاه در “راهنمای خرید هنگ درام (معرفی هنگ درام با کیفیت)

 1. ناشناس گفت:

  سلام ای هنگ هایی که آگهی کردین رو خودتون قبول دارید به عنوان هنگ خوب؟

  1. ادمین دلشاد موزیک گفت:

   بله قطعا، برای شروع و آموزش تایید شده هستن

 2. ناشناس گفت:

  ببخشید دختر من ۷سالشه به نظرتون خوبه که این سازو یاد بگیره؟

  1. زینب محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر اگر علاقه داره به این ساز بله میتونه اموزش ببینه

 3. ناشناس گفت:

  سلام
  ما چند نوته بخریم مناسبه؟

  1. ناشناس گفت:

   سلام راستش من برای خریدش خیلی تحقیق کردم و بنظرم ۹ نت برای شروع بهتره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید