support
اینستاگرم واتس‌اپ تلگرام آپارات
راهنمای خرید گیتار کلاسیک

راهنمای خرید گیتار کلاسیک

امتیاز دهید

در این مقاله قصد داریم شما را برای خریدن یک گیتار کلاسیک همراهی کنیم. گیتار بین افرادی که به نوازندگی علاقه دارند از محبوبیت و طرفداری بیشتری نسبت به سایر سازها برخوردار است. امروزه از گیتارهای آمریکایی که بدنه‌ی کوچک و متوسطی دارند بیشتر استفاده می‌شود، قبلا از گیتار‌های اسپانیایی استفاده می‌شد.

این ساز زهی ۶ سیم دارد و آن را با انگشت می‌نوازند. جنس سیم‌های بالایی این ساز از نایلون است و صدای گرمی داردو برای اجرای سبک فلامنکو و کلاسیکو مناسب هستند و سیم‌های پایین آن با ابریشم پوشانده شده است. در گذشته رشته‌های گیتار از روده‌ی گوسفند و بز ساخته می‌شدند اما امروزه از نایلون ساخته می‌شوند و بعد ۳ رشته‌ی باس آن را با فلز می‌پیچانند که این کار باعث می‌شود بتوان آن‌ها را تنظیم کرد.

گیتارهای کلاسیک سرشاخه‌ی شکاف داری دارند که گیتارهای سیم فلزی اینگونه نیستند و همچننین ویژگی دیگر گیتارهای کلاسیک این است که دسته‌ی نسبتا پهن‌تری دارند. تاریخچه‌ی استفاده از گیتار کلاسیک به هزاره اول و دوم قبل از میلاد برمی گردد و قدمت دقیق این ساز دقیقا مشخص نیست. گیتار کلاسیک مدرن در قرن نوزدهم توسط آنتونیو دتورس در اسپانیا ساخته شد و به آن گیتار اسپانیایی نیز می‌گویند.

انواع گیتار

گیتار آکوستیک:

ضخامت سیم‌ها در گیتار آکوستیک ۱۳ تا ۵۶ هزارم اینچ است. (از زیرترین تا بم‌ترین سیم) و دارای ۶ سیم فلزی است که صدای این ساز توسط بدنه چوبی آن تقویت می‌شود.

گیتار فلامنکو:

از آنجایی که گیتارهای معمولی هنگام نواختن با سازهای دیگر صدای آن در بین صدای سایر سازها گم می‌شود این گیتار را در اسپانیا که از گیتار برای هم نوازی با سایر سازها استفاده می‌کردند، ساختند که دارای کیفیت صدای بالاتری است.

گیتار الکتریک:

صدای گیتار الکتریک توسط تقویت کننده الکتریکی تقویت می‌شود و در سال ۱۹۳۰ وارد بازار شد.

گیتار بیس:

صدای گیتار بیس تن پایینی دارد و آن را به وسیله‌ی آمپلی فایر تقویت می‌کنند.

گیتار الکترو اکوستیک:

داخل گیتار الکترواکوستیک یک مدار الکتریکی وجود دارد که توسط پیکاپ آن صدای خام گیتار را دریافت می‌کند و این تنها تفاوت این گیتار با گیتار آکوستیک معمولی است.

گیتار لید:

در گیتار لید که بیشتر به صورت تک نوازی استفاده می‌شود اکثر سبک‌های موسیقی مثل پاپ و… را می‌توان با آن نواخت و در این مدل به جای اینکه تقویت کننده الکتریکی درون ساز قرار بگیرد روی آن قرار دارد.

گیتار کلاسیک:

نوازنده در گیتار کلاسیک می‌تواند مانند پیانو بافت کنترپواپوانتیک( ملودی‌های پیچیده) و بافت هارمونیک( توانایی اجرای چند نت در یک زمان) را ایجاد کند.

اجزای گیتار کلاسیک:

 • بدنه: این قسمت که اسکلت اصلی ساز است شامل صفحه جلویی، قسمت‌های کناری و صفحه پشتی است.
 • دسته: سیم‌ها و فرت‌ها روی دسته قرار دارند و دسته روی بدنه اصلی قرار می‌گیرد.
 • سر دسته: قسمت ابتدایی دسته که گوشی‌ها روی آن قرار می‌گیرند.
 • خرک: ابتدا و انتهای سیم‌ها روی خرک قرار دارد که در هر گیتار دو خرک وجود دارد، خرک بالا و خرک پایین.
 • پل خرک: قسمت چوبی روی بدنه‌ی گیتار برای نگه داشتن سیم‌ها استفاده می‌شود، در واقع قسمت انتهایی سیم هاست.
 • گوشی: گوشی‌ها که وظیفه‌ی کوک کردن ساز را دارند و تعداد آن‌ها به تعداد سیم‌های ساز است روی چرخ دنده‌ها روی سر دسته قرار می‌گیرند.
 • سیم: گیتار معمولا دارای ۶ عدد سیم است که از فلز و نایلون ساخته شده‌اند اما در گیتارهای مختلف تعداد و جنس متفاوتی دارند.
 • پرده: پرده محل قرار گرفتن آکوردها و فضای بین دو فرت است.
 • فرت: میله‌های فلزی هستند که بین آن‌ها پرده قرار دارد و روی دسته قرار می‌گیرند و وظیفه‌ی آن‌ها تقسیم‌بندی سیم‌ها به فواصل زمانی مساوی است تا فواصل زمانی نت‌ها رعایت شود.
 • پاشنه: وقتی که به سیم‌ها فشار وارد می‌شود، پاشنه مانع جدا شدن دسته از بدنه می‌شود، در واقع باعث محکم کردن دسته روی بدنه می‌شود.
 • تنطیم کننده ارتفاع سیم: قطعه‌ی چوبی یا pvc است که باعث تنظیم ارتفاع سیم‌ها می‌شوند و زیر خرک پایین قرار دارد.
 • سوراخ صدا: در بدنه صدای ایجاد شده توسط سیم‌ها تقویت می‌شود و از این قسمت خارج شده.

اجزای گیتار کلاسیک

تفاوت تفاوت گیتار آکوستیک با گیتار کلاسیک

از نظر ظاهری بسیار به هم شبیه هستند اما گیتار آکوستیک ۶ سیم فلزی دارد ولی در گیتار کلاسیک ۳ سیم فلزی و ۳ سیم نایلونی وجود دارد. در گیتار آکوستیک سیم‌ها به وسیله‌ی میخ به داخل ساز محکم می‌شوند اما در گیتار کلاسیک سیم‌ها روی خرک گره زده می‌شوند.

گیتار آکوستیک و گیتار کلاسیک

جنس چوب گیتار

معمولا گیتار را از چوب کاج، آدیرونداک، چوب سرو، رز وود، ماهاگونی، ساپلی و افرا ساخته می‌شوند. چوب درخت کاج از همه سبک‌تر است و چون تحمل کشش زیادی را دارد باعث خوش صدایی گیتار می‌شود اما در برابر ضربه حساس و آسیب پذیر است. گیتاری که از چوب سرو ساخته شده است تن صدای گرم‌تر و باس کامل‌تری دارد و تراکم کمی دارد اما توانایی تفکیک صدای کم‌تری دارد و برای افرادی که لمس نرمی دارند مناسب است. رنگ آن نیز تیره است.

گیتار با چوب صنوبر صدای روشن‌تری دارد و بهترین مدل گیتار کلاسیک از این چوب است که رنگ زرد کمی مایل به قرمز دارد. برای ساخت گیتارهای کلاسیک جدید معمولا از چوب درخت سرو استفاده می‌کنند که خاصیت ارتجاعی بیشتری نسبت به صنوبر دارند و برای گیتارهای سیم فولادی مناسب است البته شکننده‌تر نیز هست.

چوب رز وود برزیلی ظاهر لوکس و گران قیمتی دارد. جنس پشت و کناره‌های گیتار معمولا مقاوم‌تر است و وزن بیشتری نسبت به صفحه رویی دارد. گاهی برای ساخت صفحه پشت و کناره‌ها از چوب ماهاگونی استفاده می‌شود.

در ساخت دسته‌ی گیتار معمولا از چوب ماهاگونی که فشرده و خیلی سخت است استفاده می‌شود. برای ساخت کاسه نیز گاهی از این چوب استفاده می‌کنند که برای فرکانس‌های متوسط مناسب است. چوب ساپلی شبیه چوب ماهاگونی است اما سبک‌تر است و صدای روشن و زنگ داری دارد. چوب افرا شیری رنگ و متراکم است و صدای خیلی واضحی دارد و برای اجرای زنده بسیار مناسب است.

همچنین سازهایی که از چوب یک تکه ساخته می‌شوند کیفیت صدایی بهتر و قیمت بیشتری نسبت به گیتارهایی با چوب با چند تکه دارند.

بهترین نوع گیتار

برای شروع آموزش از یک گیتار معمولی استفاده کنید نه یک گیتار ارزان یا خیلی گران قیمت. بعضی از اساتید به هنر آموزان خود پیشنهاد می‌دهند تا آموزش را با سیم‌های نایلونی شروع کنند البته سیم‌های نایلونی صدای خیلی بلندی ندارند و بیشتر به تعویض نیاز دارند تا تن صدای گیتار حفظ شود. البته گیتارهای یاماها c40 و c70 از بهترین گیتارها با قیمت مناسب در ایران می‌باشند.

نکات خرید گیتار کلاسیک

 • علاوه بر نکات گفته شده علاقه‌ی خود را نیز در نظر بگیرید که به‌سازی که تهیه می‌کنید حس خوبی داشته باشید.
 • دقت کنید اکشن گیتار( فاصله‌ی سیم‌ها تا دسته‌ی گیتار) کمتر از ۴ میلی‌متر باشد ولی در فرت دوازدهم از ۵ میلی‌متر بیشتر نباشد. اکشن در بالای گیتار قرار دارد که در بعضی از گیتارها قابلیت تغییر‌پذیری دارد.
 • توجه کنید دسته‌ی گیتار کاملا صاف باشد و انحراف نداشت باشد که در صورت داشتن انحراف باعث بد صدایی گیتار می‌شود.
 • دقت کنید فرت‌ها روی دسته‌ی گیتار موازی با هم و کاملا عمود بر دسته‌ی گیتار باشند.
 • برای نواختن گیتار دست چپ باید آزاد باشد و اگر پشت دسته‌ی گیتار زیادی گرد یا برآمده باشد برای شما مشکل آفرین است.
 • دقت کنید قسمت سر دسته‌ی گیتار که محل کوک گیتار است سالم باشد.
 • دقت کنید پل کاملا صاف و عمود بر بدنه‌ی گیتار باشد تا سیم‌ها به درستی به صدا درایند.
 • اگر قصد خرید گیتار دست دوم دارید از فرد یا فروشگاه معتبری آن را تهیه کنید.
 • هنگام خرید به کیفیت و صدای گیتار دقت کنید و صرفا بخاطر برند آن را تهیه نکنید.
 • گیتار دارای ۱۲ قسمت عمودی و ۶ سیم است و از ۷۲ نت تشکیل شده، دقت کنید هنگام نواختن نت‌ها صدای نویز مانندی نداشته باشد و گز نزند.
 • به زیبایی و اجزای قابل تعویض گیتار مثل سیم و ماشین کوک حساس نباشید، تزئینات گاهی قیمت گیتار را افزایش داده اما تاثیری در صدا و کیفیت گیتار ندارد.
 • علاوه بر رعایت نکات خرید یک گیتار در نگهداری آن نیز باید دقت و مراقبت کنید.

نگهداری از گیتار کلاسیک

 • ساز را در مکان‌هایی که امکان سقوط و افتادن وجود دارد قرار ندهید.
 • همیشه بعد از استفده از ساز آن را با پارچه نخی نرم پاک کنید و در هارد کیسش قرار دهید تا هم آسیب نبیند و هم در برابر آلودگی و چرب شدن محافظت شود.
 • گیتار را در برابر گرما و سرمای شدید( کمتر از ۱۲ و بالاتر از ۲۷) قرار ندهید زیرا باعث ترک و شکستگی در ساز می‌شود، همیشه آن را در دمای اتاق نگه داری کنید( بین ۱۸ تا ۲۴)
 • همچنین از گیتار در مقابل رطوبت و آب با قرار دادن آن درون هارد کیس و قرار دادن نم گیر و سیلیکا ژل در هارد کیس، محافظت کنید.
 • از آنجایی که چربی باعث تغییر صدا در سیم‌ها و فرت‌ها می‌شود همیشه قبل از استفاده از گیتار دست‌های خود را با آب و صابون شستشو دهید.

 

خرید محصولات گیتار با قیمت مناسب 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.