support
اینستاگرم واتس‌اپ تلگرام آپارات
ارشه ویولن

۵ نکته مهم قبل از خرید آرشه ویلن

امتیاز دهید

برای یک نوازنده ساز ویلن یا ویولنیست کیفیت مناسب آرشه ویولن برای نواختن صدایی زیبا، دلنشین و الهام‌بخش بسیار ضروری است.

در این مقاله یک راهنمای خرید آرشه ویولن را به طور کامل در اختیارتان قرار خواهیم داد تا بتوانید آرشه مخصوص خود را به سهولت خریداری کرده و نهایتا از انتخاب خود راضی باشید. می‌دانیم که شما تایم زیادی را برای پیدا کردن و انتخاب یک ویولن خوب صرف کرده‌اید؛ بنابراین توصیه اکید ما برایتان این است که آرشه ویولن خود را هم با همان دقت انتخاب کنید.

 

ویولنیست های مبتدی به اندازهٔ حرفه‌ای‌ها به انتخاب آرشه ویولن درجه یک و حرفه‌ای توجه نمی‌کنند. جالب است بدانید استفاده از یک آرشه خوب و مرغوب، درست به اندازه استفاده از یک ویولن با کیفیت در کیفیت صدای نهایی اجرای نوازنده اهمیت دارد.

جنس چوب آرشه، خاصیت ارتجاعی آن، جرم، کیفیت ساخت، جنس مو و غیره از جمله موارد مهمی هستند که تاثیر زیادی در کیفیت صدای نواختن ما دارند. آرشه ویلن ابزار تولید صدا و ایجاد ارتعاش در سیم‌های ویولن است و باید حتما کیفیتی متناسب با ساز داشته باشد.

قیمت آرشه‌های مبتدی ویلن چیزی در بین ۴۰۰ هزار تا ۱ و نیم میلیون تومان است در حالیکه آرشه های حرفه‌ای هزاران دلار قیمت دارند. اگر شما حرفه‌ای هستید توصیه می‌کنیم به هیچ وجه از خریداری کردن یک آرشه ویولن خوب (با قیمت ۲ تا ۷ میلیون تومان) امتناع نکنید؛ چون جزئیات ساخت آرشه می‌تواند به سادگی در صدای ویولن شما تفاوت هایی ایجاد کند.

همچنین استفاده از یک آرشه نامرغوب و بی‌کیفیت می‌تواند به سادگی تکنیک شما را تضعیف کند.

 

موارد ضروری در هنگام خرید آرشه ویلن کدامند؟

مهمترین معیاری که باید در خرید یک آرشه ویلن در نظر گرفته شود، این است که آرشه به راحتی در دستان نوارنده جای گیرد و همچنین صدایی که هنگام استفاده از آن تولید می‌شود مطبوع باشد. اما در کنار آن رعایت موارد ذیل نیز می‌تواند در انتخاب یک آرشه ویلن مرغوب بسیار راهگشا باشد.

 

وزن و تعادل آرشه باید به گونه‌ای باشد که مانند امتداد طبیعی دست و بازوان نوازنده باشد.

به وزن واقعی آرشه توجه کنید. (متوسط وزن آرشه چیزی در حدود ۶۰ گرم است). اما نکتهٔ مهم‌تر این است که هنگام نواختن با آن آرشه احساس راحتی میکنید یا خیر؟ برای این کار چند تا از آنها را امتحان کنید.

از legato گرفته تا staccato.

 

به تفاوت صدای آرشه ها توجه کنید.

اگر قادر نیستی  تفاوت صدای بین دو آرشه را تشخیص دهید و فکر می‌کنید صدای آنها با هم یکسان است بهتر است تا یک نوع ارزان‌تر بردارید. هر ماه یک آرشهٔ گرانتر امتحان کنید و تا هنگامی که تفاوت میان صدای آنها را متوجه نشده‌اید خرید نکنید. موادی که برای ساخت آرشه استفاده می‌شود مستقیما بر روی صدای آن تاثیر خواهد گذاشت.

نکتهٔ مهم این است که انعطاف‌پذیری آرشه بر روی صدای تولیدی آن تاثیرگذار است. یک آرشه سفت و سخت صدای رساتری تولید میکند که این آرشه برای مبتدی‌ها بسیار مناسب است.

 

شکل آرشه هم بر روی سختی آن تاثیر گذار است.

بیشتر آرشه‌ها حالتی شبیه گرد دارند که انعطاف‌پذیرتر هستند و آرشه‌های هشت ضلعی خیلی سفت‌تر از گردها هستند. آرشه هایی که خیلی نرم هستند وضوح صدای کمی دارند که بیان و تکنیک را به درستی نشان نمی‌دهند.

می‌توانیم این‌طور بگوییم که آرشه بایستی مقدار سفتی مناسبی داشته باشد تا در عین اینکه در دست احساس راحتی و نرمی ایجاد می‌کند، از آن صدای غنی و لطیفی ایجاد شود. در حقیقت شما باید بین سفتی و نرمی تعادل برقرار کنید. هنگام خرید آرشه ویلن یک قطعه موسیقی را انتخاب کنید و با آرشه‌های مختلف آن را بزنید. بدین ترتیب تفاوت صدا و راحتی‌شان را هنگام نواختن احساس خواهید کرد.

 

در مورد مواد سازندهٔ آرشه چه چیزی را باید بدانید؟

چوب روکش داری که قرن‌ها است توسط سازندگان آرشه استفاده می‌شود، هستهٔ درخت «پرنامباکو» است که بیش از جاهای دیگر در برزیل رشد می‌کند. پرنامباکو از قرن هیجدهم به عنوان استاندارد طلایی مادهٔ سازنده ی آرشه ویلن در نظر گرفته شده است.

 

این دوره، دورهٔ استادان بزرگ آرشه فرانسوی همانند Tourte, Pajot و Pecatt  بوده است. انتخاب این چوب بعلت خصوصیات چگالی، سختی و انعطاف پذیری آن است. بهترین آرشه ها از چوب پرنامباکو که ۵۰ تا ۲۰۰ سال قدمت دارد بدست می آیند. آرشه‌هایی که از چوب برزیلی ساخته شده‌اند، بسیار مقرون به صرفه تر از آرشه‌هایی هستند که از چوب درخت پرنامباکو ساخته می‌شوند.

اما آنان سختی و وضوح صدای آرشه‌های پرنامباکو را ندارند. برای صرف قیمت کمتر، موسیقی‌دان‌ها بیشتر آرشه‌هایی را انتخاب می‌کنند که از مواد مصنوعی چون فیبر کربن ساخته شده‌اند.

 

این مواد سفت‌تر هستند و ماندگاری بالاتری دارند. همچین بسیاری از آرشه‌هایی که از فایبرگلاس ساخته شده‌اند طول عمر تضمین شده‌ای دارند اما کارایی آرشه های فیبرکربنی را ندارند. اگر به مدت طولانی ویولن بزنید متوجه خواهید شد که آرشه شریک زندگی و رفیق شما برای نوازندگی است.

 

نکاتی در مورد موی آرشه ویولن:

برای کیفیت بالا، موی آرشه باید از موی اسب سفید باشد وگرنه پروسه ی تغییر رنگ – مثلا سفید کردن مو – آن را ضعیف خواهد کرد. موها در نوک آرشه با قطعه‌ای از جنس عاج یا استیل به چوب آرشه چسبیده می‌شوند.

 

در ته آرشه قطعه‌ای به نام موگیر که از چوب و صدف ساخته شده است میزان کشیدگی موهای آرشه را تنظیم می‌کند. موگیر با پیچ به چوب آرشه متصل می‌شود. آرشه‌های فیبر مصنوعی هم از موهای باکیفیت مصنوعی – مثل coruss ساخت فرانسه – استفاده میکنند.

 

آرشه هشت پر (هشت ضلعی) بهتر است یا آرشه گرد؟

آرشه هشت ضلعی یا به اصطلاح هشت‌پر به آرشه‌ای گفته می‌شود که چوب آن از ابتدا تا انتها به شکل یک هشت ضلعی تراشیده شده باشد.  بسیاری از استادان مشهور فرانسوی که سال‌های زیادی در ساخت آرشه تجربه دارند، به ندرت آرشه‌های هشت ضلعی می‌سازند. حتی امروزه اغلب استادان نامی نیز آرشه را به صورت گرد می‌سازند. با این وجود جالب است که برخی خریداران آرشه همچنان تمایل به خرید آرشه هشت ضلعی دارند.

 

اگر دو آرشه‌ای که از چوب خاصی ساخته شده‌ا‌ند را با یکدیگر مقایسه کنیم، آرشه هشت‌ضلعی سخت‌تر از آرشه گرد است.  این ویژگی به صدای نهایی ساز هم منتقل می‌شود؛ صدایی سخت، تک بعدی و فاقد نوانس لازم. از طرفی آرشه هشت‌ضلعی کمی گرانتر است .شاید یکی از دلایلی که معمولا افراد آرشه هشت‌پر را بهتر از نوع گرد آن می‌دانند قیمت بیشتر آن‌ها است.

 

 چند نکته برای خرید آرشه ویولن:

اگر می‌خواهید یک آرشه منحصر به فرد بخرید، ویولن و آرشهٔ فعلی خود را بیاورید و آن‌ها را امتحان کنید.با انجام این‌کار تفاوت آرشهٔ قبلی و جدید را متوجه خواهید شد. همچنین تفاوت صدا و راحتی آنها را بهتر تشخیص می‌دهید. از فروشنده بخواهید تا برای چند هفته آرشه را به شما قرض دهد؛ سپس‌ آن را به خانه ببرید تا تفاوت را احساس کنید.

 

خوب است آن را به مربی یا دیگر فروشگاههای ویولن نشان دهید تا از کیفیت، صحت و عدم انجام تعمیرات در گذشته – که ارزش آن را کم میکند – اطمینان حاصل کنید.

همچنین یک ضمانت یا گارنتی معتبر از فروشنده دریافت کنید.

 

خرید محصولات ویولن با قیمت مناسب 

در انبار موجود نمی باشد
ویژه!
۱۲,۸۰۰,۰۰۰ تومان
۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.