support
اینستاگرم واتس‌اپ تلگرام آپارات
بهترین زمان مناسب برای شروع آموزش موسیقی به کودکان 1

بهترین زمان مناسب برای شروع آموزش موسیقی به کودکان

۵/۵ - (۱۰ امتیاز)

اگر می خواهید برای آموزش موسیقی کودکان اقدام کنید، لازم است بدانید مناسب ترین سن برای شروع یادگیری چه زمانی است. بنابراین در این مقاله با ما همراه باشید تا درمورد آموزش موسیقی به کودکان و بهترین زمان برای آموزش انواع سازها به کودکان، اطلاعات را کسب کنید.

بررسی دیدگاه متخصصان در مورد یادگیری موسیقی کودکان

در این مورد دو نوع دیدگاه کلی وجود دارد، بسیاری از متخصصان اعتقاد دارند شروع موسیقی کودکان باید در سریع ترین زمان ممکن صورت پذیرد. ولی برخی دیگر بر این باورند که باید به اندازه کافی صبر کرد تا کودک بزرگ شده خود در این مورد تصمیم گیری کند. حال مختصر به بررسی این دو دیدگاه می پردازیم.

دیدگاه اول درمورد یادگیری موسیقی کودکان

برخی والدین معتقدند کودک باید در سریع ترین زمان ممکن آموزش موسیقی را شروع کند تا بدینوسیله بتوان ارتباط مادام­العمر و معناداری بین کودک و موسیقی ایجاد کرد. البته ظاهرا این دیدگاه چندان که به نظر می رسد، کاملا درست نیست.

در طول تاریخ داستان هایی وجود دارد که افرادی مانند موتزارت در سن ۸ سالگی اولین سمفونی خود را نوشته است. استیوی واندز نیز در ۱۱ ساگی در آمریکا برای اولین بار با مشهورترین ناشران موسیقی ازجمله شرکت ضبط آثار موتارون همکاری کرده است. بنابراین می توان از این افراد نابغه نتیجه گرفت که شاید این افراد در کودکی از سنین پایین­تر موسیقی را می نواختند و شروع به آواز خواندن کرده اند.

برای رفع مشکل کودکان کم سن و سالی که به یادگیری موسیقی واکنش مفید نشان نمی دهند باید روش های لذت بخش­تری را برای آنها امتحان کنید. به عنوان مثال، اگر دائم با اسباب بازی های صدادار و موزیکال بازی کنند و به طور مرتب به گوش دادن موسیقی بپردازند، احتمال اینکه در آینده تمایل به یادگیری داشته باشند بیشتر است. بنابراین میتوانید از این روش غیر رسمی موسیقی در آینده برای رفتن کودک به سمت دنیای موسیقی امیدوار شوید.

دیدگاه دوم

دیدگاه دوم این بود که برای یادگیری موسیقی کودکان صبور باشید تا کودک خودش تصمیم بگیرد یادگیری موسیقی را در چه زمانی شروع کند. اما اشکال کار در اینجاست که اگر منتظر عکس العمل او برای یادگیری ساز باشیم باید تا همیشه منتظر بمانیم. چون هر کودک یک نوع چشم انداز و شخصیت منحصر به فرد خود را دارد. به همین خاطر، امکان اینکه اصلأ جذب موسیقی نشود یا اینکه جذب انواع سازها شده، دچار سردرگمی در انتخاب شود بسیار بالاست.

طبق تحقیقات صورت گرفته، کودکان در سنین بین ۳ تا ۹ سالگی دارای پنجره ای از فرصت بوده که بر این اساس، حساسیت موزیکال آنها افزایش یافته و سنجیده می شود. چون کارکردهای شناختی و ذهنی برای درک عناصر موسیقی در این محدوده سنی در حال شکل گرفتن هستند، اگر در این مرحله طبیعی رشد، به طور مناسب استفاده شود می تواند زندگی مملو از موسیقی ممتازی برای کودک به بار آورد. معمولأ بین سنین ۳ تا ۹ سالگی، بهترین زمان برای آموزش موسیقی کودکان است که با توجه به ویژگی های ذهنی و بدنی هر کودک و میزان تشویقی که از سوی پدر و مادر دریافت می کند، یادگیری موسیقی و ساز را شروع کند.

 

موسیقی کودکان. موزیک دلشاد

بهترین سن شروع یادگیری برای هر ساز

اینکه بدانیم باید از چه سنی ساز مناسب را به کودک آموزش دهیم، بسیار حیاتی است. گاهی پیش می آید که کودک از لحاظ ذهنی آمادگی کامل برای یادگیری ساز را دارد اما ازلحاظ فیزیکی و جسمانی نمی تواند همراهی کند. به عنوان مثال برای شروع یادگیری یک ساز باید حتما ظرفیت حجم ریوی کودک کافی باشد یا کودکی که از لحاظ قد و قامت بلندتر از هم سن و سال های خود است، می تواند زودتر از سن های پیشنهاد شده گیتار را بنوازد. همچنین برای خوانندگیکه معمولأ ۱۲ سالگی پیشنهاد می شود اگر کودک به بلوغ کافی نرسیده باشد باید زمان بیشتری را برای شروع خوانندگی منتظر بماند. در ادامه، به بررسی شروع سن یادگیری هر ساز می پردازیم.

پکیج ارف

اُرف یکی از بهترین روش ها برای آموزش موسیقی به کودکان است. پکیج ارف، نوعی آموزش موسیقی برای کودکانی است که از لحاظ سنی نمی توانند از آموزش های تخصصی استفاده کنند. از سنین ۲ الی ۳ سالگی می توان آموزش را شروع کرده و تا ۵ سالگی سازهای ابتدایی را آموزش داد. ارف شامل ریتم و نت خوانی، نواختن سازهای بلز و فوت ریکوردر است.

چوبک

چوبک یک ساز ساده و کاربردی است. کاربرد آن در اجرای سر ضرب ها در کلاس است. این نوع ساز راحت در کلاس های مادر کودک یک تا ۴ سال و کلاس های ارف ۴ سال به بالا آموزش داده می شود.

شیکر

شیکر یا لرزاننده، در کلاس های ارف ۴ سال به بالا توصیه می شود. شیکر دارای انواع مختلف مربعی، مثلثی، شیکر وزنه ای، مرغی است که با تکان دادن، تولید صدا می کند.

دایره زنگی یا تمبورین

دایره زنگی سک ساز با سنج های کوچک نصب شده در جداره خود است که در مدل های مختلف مانند تک حلقه ای، دوبل و غیره موجود است. به خاطر سنگین بودن این ساز و دسته ی بزرگ آن، برای کودکان ۴ سال به بالا آموزش داده می شود.

طبلک

در دوره های مقدماتی ارف، در کنار آموزش های مقدماتی برای نواختن ساز، در کنار بلز و فلوت رکوردر، به منظور درک ریتمیک، ساز طبلک نیز به کودک آموزش داده می شود.

فلوت ریکوردر

همانگونه که گفته شد، در پکیج ارف، یکی از سازهای اصلی که به کودک آموزش داده می شود، فلوت ریکوردر است. با این ساز، کودک قادر است کشش نت ها و ارزش زمانی هر نت را درک کند. سن مناسب برای آموختن فلوت ریکوردر، ۴ سال به بالا است.

بلز

در آموزش بلز، که یک ساز کوبه ای مخصوص کودکان است، نواختن این ساز راحت تر از سازهای ملودیکا و فوت ریکوردر است. سن مناسب برای شروع آموزش این ساز، ۳ سال به بالا است

درامز

سن یادگیری موسیقی کودکان برای درامز ۷ سالگی است، ولی اگر کودک توانایی های فیزیک بدنی خوبی داشته باشد در ۶ سالگی هم می تواند درامز بیاموزد.علاوه بر فیزیک بدنی، کودک باید توانایی خواندن متون موسیقیایی و تکنیک های ریتم و ضرب را نیز داشته باشد.

موسیقی کودکان. موزیک دلشاد

ویولن

یادگیری ویولن، وابسته به شرایط فیزیکی و روحی ذهنی کودک است. متخصصان معمولأ چهار سالگی را برای یادگیری پیشنهاد می کنند. معمولأ سازندگان ویولن، مدل هایی در اندازه های کوچک برای کودکان در نظر می گیرند.

ویولا

ویولا از ویولن بزرگتر بوده و صدای بم و عمیق تری دارد. اگر کودک از لحاظ قدرت دست در وضعیت خوبی باشد معمولأ از سن ۵ یا ۶ سالگی می توان آموزش را شروع کرد.

ویولن سل

مناسب ترین سن یادگیری ویولن سل بین ۶ یا ۷سالگی است.

گیتار

در آموزش موسیقی کودکان برای نواختن گیتار، سن ۶ سالگی توصیه می شود که هنرجو باید از توانایی دست به اندازه کافی برخوردار باشد. هرچند این قانون کلی بوده و گاهی می بینیم کودک در سن ۵ سالگی از لحاظ فیزیکی از توانایی خوبی برخوردار است و می تواند آموزش های نوازندگی گیتار را بگذراند.

پیانو

متخصصان موسیقی برای یادگیری پیانو، بهترین سن را بین ۴ تا ۵ سال می دانند.

گیتار بیس

اکثر کودکانی که سابقه نواختن گیتار را دارند می توانند گیتار بیس را هم بنوازند، ولی به طور کلی بدون یادگیری گیتار هم می توان از همان اول سراغ گیتار بیس رفت. مسئله مهم درمورد گیتار بیس، اندازه آن است. از این رو، بسیاری از تولیدکنندگان با درنظر گرفتن این امر، گیتار بیس­های کوچکتری تولید می کنند. برخی از این گیتارها معمولأ بین سه چهارم اندازه ی استاندارد درنظر گرفته می شود ولی به طور کلی، اندازه ی استاندارد این ساز تقریبأ ۹۰ سانتی متر است.

با در نظر گرفتن قدرت انگشتان، باید قدرت فیزیکی لازم هم برای یادگیری محیا باشد، بنابراین سن هایی که برای آموزش موسیقی کودکان برای این ساز پیشنهاد می شود معمولأ بین ۸ یا ۹ سالگی است.

فلوت

برای نواختن فلوت، سن ۷ تا ۸ سالگی مناسب است. کودکی که از لحاظ ذهنی و فیزیکی از شرایط ایده آل برخوردار است حتی از سنین پایین تر هم آموزش نواختن فلوت را می تواند شروع کند. وقتی دست کودک به اندازه ی کافی بزرگ و از حجم ریوی مناسب برخوردار باشد به راحتی می تواند از عهده نواختن فلوت برآید.

کلارینت

در یادگیری موسیقی کودکان برای این ساز معمولأ در ۷ سالگی شروع می شود چون کلیدهای ساز کلارینت بسیار زیاد است.

ترومبون

برای آموزش موسیقی کودکان، برخی مدارس در سال اول یا سوم دوره ی متوسطه اقدام به آموزش نوازندگی ترومبون می کنند ولی سن مناسب برای یادگیری ۸ تا ۱۰ سالگی است.

خوانندگی

معمولأ برای خوانندگی بعد از بلوغ کودکان اقدام می شود. چون به مرور زمان و بالا رفتن سن کیفیت صدا بهتر می شود ولی والدین نباید به خاطر علاقه فرزندانشان در سنین ۳ تا ۴ سالگی آموزش را شروع کنند چون صدا از کیفیت پایین تری برخوردار است.

برای دیدن لوازم موسیقی کودک اینجا کلیک کنید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.