instagram delshad music instagram delshad music
اینستاگرم واتس‌اپ تلگرام آپارات

نحوه کار کردن با گیتار الکتریک

نحوه کار کردن با گیتار الکتریک

یاد گرفتن گیتار الکتریک از دور میتونه خیلی ترسناک باشه و خیلی از کسانی که به نواختن این ساز علاقمند هستن بعد از یکم جستجو ، احتمالاً می‌دانید که می‌تواند یک چشم‌انداز دلهره‌آور باشد.

معمولا همه فکر میکنن که یاد گرفتن گیتار الکتریک وابسته به بلد بودن نوازندگی با گیتار آکوستیک و گیتار کلاسیک هست که باید این مژده رو بهت بدیم که این حرف کاملا اشتباهه. درسته که بلد بودن نوازندگی با گیتار کلاسیک میتونه کمی در یادگیری گیتار الکتریک بهت کمک کنه اما اونقدرها هم تاثیرگزار نیست.

امروز میخوایم بهت ثابت کنیم که یاد گرفتن نوازندگی گیتار الکتریک نه تنها ترسناک نیست که خیلی هم لذت بخش و حال خوب کنه. اگه میخوای ترست بریزه و با دل خوش یاد گرفتن نوازندگی گیتار الکتریک رو یاد بگیری تا آخر این مطلب با ما همراه باش.

نحوه کار کردن با گیتار الکتریک

نحوه کار کردن با گیتار الکتریک

راهنمای کار کردن با گیتار الکتریک برای مبتدی‌ها

نحوه کار کردن با گیتار الکتریک

نحوه کار کردن با گیتار الکتریک

همونطور که گفتیم وقتی از دور به شروع یاد گرفتن گیتار الکتریک فکر میکنیم بنظرمون ترسناک میاد گاهی به حدی که حتی بعضیامون کلا از یاد گرفتنش منصرف میشیم.

برای کمتر شدن ترست بیا اول یه نقشه بهت بدیم که مرحله به مرحله چجوری و از کجا شروع کنی بعد همه رو با جزئیات بیشتر بررسی میکنیم:

  1. لوازم مورد نیاز رو بخر: اگه بدونی که برای نوازندگی مبتدی چه تجهیزاتی نیاز داری، می‌تونی تجربه گیتار الکتریک نوازی رو برای خودت کلی سرگرم‌کننده‌تر کنی.
  2. خرید گیتار الکتریک مبتدی مناسب: گیتارهای مبتدی خیلی خوب و با کیفیتی در بازار وجود داره. قبل از خرید اولین گیتار الکتریک، تحقیق کن تا مطمئن شی گیتار مناسبی که نیازهات رو برآورده میکنه رو برای خودت تهیه کنی.
  3. آکوردهای اولیه رو یاد بگیر: بعد از اینکه بهترین گیتار الکتریک مناسب خودت رو انتخاب کردی وقت اون میرسه که تمرین کردن رو شروع کنی!
  4. کار کردن با آمپلی فایر رو یاد بگیر: داشتن بهترین آمپلی فایر گیتار مبتدی می تونه در ایجاد لحن و صدای گیتار الکتریک شمارو متفاوت و خاص کنه.
  5. کلاس آموزش گیتار الکتریک برو: بهترین راه برای پیشرفت در نوازندگی گیتار الکتریک اینه که یک معلم خوب بگیری و به توصیه‌هاش خوب و دقیق گوش بدی. 
  1. به نوازندگی گیتاریست‌های مورد علاقه‌ات گوش بده: با پیگیرانه گوش دادن به نوازندگان مورد علاقه‌ات می تونی چیزهای زیادی درباره نواختن گیتار الکتریک یاد بگیری.
  2. زیاد تمرین کن: وقتی صحبت از پیشرفت سریع می شود، هیچ راهی به جز تمرین زیاد وجود نداره. بهترین نوازنده‌های گیتار الکتریک مبتدی اون کسایی هستن که به طور منظم تمرین می کنن.
  3. با موزیسین‌های دیگه همنوازی کن: ممکنه بهترین آمپلی فایر گیتار مبتدی و بهترین گیتار الکتریک مبتدی رو داشته باشی، اما اگر نتونی به خوبی با بقیه نوازنده‌ها بنوازی، معنایی نداره عملا انگار هیچی بلد نیستی.

لوازم مورد نیاز رو بخر

قبل از شروع آموزش گیتار الکتریک به چند تا وسیله نیاز داری که بهتر بتونی درست نواختن گیتار الکتریک رو یاد بگیری:

خرید آمپلی فایر گیتار الکتریک

نحوه کار کردن با گیتار الکتریک

نحوه کار کردن با گیتار الکتریک

برای نواختن گیتار به یک آمپلی فایر مناسب و با کیفیت نیاز داری. حالا به عنوان یک مبتدی نیازی نیست که میلیون میلیون برای خرید بهترین لوازم جانبی‌های دنیا پول خرج کنی اما باید چیزی داشته باشی که تا وسط‌های راه کارت رو راه بندازه.

آمپلی فایر یک همراه ضروری برای گیتار الکتریک به حساب میاد. بدون آمپلی فایر گیتار مناسب، نمی‌تونی صدای کامل و گوشنوازی رو از گیتار الکتریکت خارج کنی. یک آمپلی فایر خوب بهترین راه برای نشون دادن پتانسیل کامل گیتار الکتریک هست.

کابل ساز

در کنار آمپلی فایر به یک کابل با کیفیت که با گیتار الکتریکی که خریداری کردی کنار بیاد هم نیاز داری. به کمک این سیم گیتارت رو برای صدای بهتر به آمپلی فایر وصل میکنی.

اصلا آمپلی فایر بدون کابل کاملا به در نخور ناکارآمده.

خرید تیونر گیتار الکتریک

نحوه کار کردن با گیتار الکتریک

نحوه کار کردن با گیتار الکتریک

به عنوان یک مبتدی در نواختن گیتار، اولین چیزی که باید یاد بگیری اینه که چجوری سیم‌های گیتار الکتریک رو کوک کنی.

اگه یک تیونر خوب برای کمک به کوک کردن ساز داشته باشی، این کار خیلی آسون‌تر می‌شه. چندین سبک تیونر وجود داره که می تونی برای کوک کردن گیتار الکتریک ازشون کمک بگیری.

رایج ترین انواع تیونرها کروماتیک، پلی فونیک، استروب و میکروفون هستن. هر کدوم از این تیونرها به حفظ آهنگ و بهتر شدن و تقویت صدای گیتار شما کمک میکنه.

بعضی از تیونرها بیشتر برای اجراهای زنده و گروهی مناسب هستن. مطمئن شو که قبل از خرید تیونر با فروشگاه موسیقی محلی خودت صحبت کنی تا بهت در انتخاب تیونر مناسب و کاربردی کمک کنه.

خرید گیتار الکتریک مبتدی مناسب

نحوه کار کردن با گیتار الکتریک

نحوه کار کردن با گیتار الکتریک

علاوه بر تمام تجهیزاتی که الان در موردشون صحبت کردیم مطمئناً باید بهترین گیتار الکتریک مبتدی رو هم برای خریداری شناسایی کنی. در اصل خرید گیتار الکتریک مناسب شروع از هر کاری مهم‌تره.

ضروریه که بدونی به چه نوع گیتاری نیاز داری. مثلا به عنوان یک مبتدی، آیا به یک گیتار الکتریک با اندازه استاندارد نیاز داری یا یک گیتار الکتریک سبک وزن؟

این‌ها همه سوالات مهمی هستن که باید قبل از خرید گیتار الکتریک مبتدی از خودت بپرسی.

ببین چقدر بودجه برای خرید ساز داری

خب حالا چقدر باید برای یک گیتار الکتریک مبتدی خوب هزینه کنی؟

جواب این سوال بستگی به این داره که چقدر می توانی برای خرید گیتار هزینه کنی و بودجه‌ات چقدره. معلومه که برای خرید محصول خوب و با کیفیت لازمه که بکمی هزینه کنی اما با بودجه کمتر هم میتونی گیتاری بخری که نیازهای فعلیت رو برآورده کنه.

اگر در مورد موفق شدن در نواختن گیتار الکتریک جدی هستی، میتونی انتظار داشته باشی که حداقل بین 9 تا 15 میلیون تومن برای خرید گیتار الکتریک هزینه کنی.

آکوردهای اولیه رو یاد بگیر

نحوه کار کردن با گیتار الکتریک

نحوه کار کردن با گیتار الکتریک

صرف نظر از نوع و ژانر موسیقی‌ای که می‌خوای با گیتار الکتریک اجرا کنی، باید مطمئن شوی که برای یادگیری آکوردها درست و حسابی وقت بذاری.

تا زمانی که قدرت انگشت‌هات رو افزایش بدی، یادگیری بعضی از آکوردها مثل B یا F به عنوان یک مبتدی چالش برانگیزتر میشه.

با این حال، می‌تونی نسخه‌های ساده‌شده‌ای از هر آکوردی رو که با اون مشکل داری رو یاد بگیری. اینطوری یادگیری نواختن گیتار الکتریک کلی آسون‌تر میشه.

وقتی که کلی از اصول اولیه رو یاد بگیری، میتونی کم کم یاد گرفتن آهنگای ساده و بیسیک‌تر رو شروع کنی.

یادگیری آکوردهای اولیه هم باعث می‌شه که همنوازی با نوازنده‌های دیگه آسون‌تر میشه.

کار کردن با آمپلی فایر رو یاد بگیر

بدیهی هست که وقتی گیتار الکتریک داری دلت بخواد که با نحوه کار آمپلی فایر هم آشنا بشی. دونستن ریز و درشت آمپلی فایر، نواختن گیتار الکتریک مبتدی رو آسون‌تر می‌کنه.

به طور معمول، یک آمپلی فایر کانال‌های مختلفی داره که تنظیمات زیادی رو روی صدای تولید شده انجام می ده.

حتی ابتدایی ترین آمپلی فایر هم ویژگی‌های خاصی دارن که به شما این امکان رو می دن تا صدای گیتارت رو تغییر بدی و یا تقویتش کنی.

اگر نوازنده خیلی جدیدی هستی و تازه شروع به یادگیری نواختن گیتار الکتریک کردی، ممکنه که بخوای از صدای تمیز و استاندارد به عنوان پیش‌فرض استفاده کنی. برای اینکار لازمه که آمپلی فایرت رو روی حالت EQ قرار بدی.

کلاس آموزش گیتار الکتریک برو

نحوه کار کردن با گیتار الکتریک

نحوه کار کردن با گیتار الکتریک

وقتی که با عناصر فنی گیتار الکتریک آشنا شدی، وقتشه که درس گرفتن از یک استاد حرفه‌ای رو شروع کنی. این یک گام مهم در مسیر یادگیری گیتار الکتریکه.

چیز خیلی زیادی نیست که خودت به تنهایی بتونی یاد بگیری مخصوصا وقتی حرف گیتار الکتریک میاد وسط بنابراین لازمه که پیش یک استاد نواختنش رو یاد بگیری.

یک متخصص بهت کمک می کنه تا نت ها و آکوردها رو یاد بگیری. یک معلم همچنین بهت کمک می‌کند تا گیتارت رو به درستی تنظیم کنی.

به نوازندگی گیتاریست‌های مورد علاقه‌ات گوش بده

بهترین راه برای پیشرفت در نواختن یک سبک، گوش دادن به بعضی از گیتاریست‌هایی هست که از نوازندگیشون لذت ببری.

اینکه بتونی بفهمی از گوش دادن چه سبک موسیقی‌ای لذت میبری بهت در فهمیدن اینکه چه موسیقی‌ای دلت میخواد بنوازی هم کمک میکنه.

گوش دادن به نوازندگی یک حرفه‌ای بهت نشون میده تمرین کلید اصلی پیشرفت در نوازندگی گیتار الکتریک هست.

داشتن تمام پدال‌های دنیا از شما یک گیتاریست الکتریک عالی نمی سازه. می‌تونی گران‌ترین آمپلی فایر رو بخری اما همچنان نوازنده افتضاحی باشی.

زیاد تمرین کن

نکته نهایی ما برای شروع فرآیند کمک به یادگیری نواختن گیتار الکتریک اینه که به تا جایی که ممکنه است تمرین کنی.

خواه 20 دقیقه در روز باشد یا 2 ساعت، مطمئن شو که روزانه گیتارت رو دستت بگیری. این کار صددرصد شما رو به نوازنده خوبی تبدیل می‌کنه.

وقتی که تمام تجهیزات و لوازم جانبی لازم رو جمع آوری کردی، بازی شروع میشه. هیچ جایگزینی برای تمرین خوب وجود نداره. تمرین این شامل پیدا کردن یک معلم خوب، استفاده از منابع آنلاین و گوش دادن به موسیقی گیتار الکتریک زیاد هست.

با موزیسین‌های دیگه همنوازی کن

نحوه کار کردن با گیتار الکتریک

نحوه کار کردن با گیتار الکتریک

خجالتی نباش! هر چی زودتر نواختن با نوازنده‌های دیگه رو شروع کن. یکی از بهترین راه‌ها برای پیشرفت در نواختن گیتار الکتریک، یادگیری از همسن و سال‌ها هست.

ممکنه ساعت‌ها به تنهایی و بدون پیشرفت ملموس به نواختن گیتار الکتریک بپردازی. گیتار الکتریک در ژانرهایی مانند راک، بلوز و جاز و کلا زمانی که در کنار سازهای دیگر نواخته می‌شه بهترین عملکرد رو داره.

یک پیانیست، یک درامر، یک خواننده و حتی گیتاریست های دیگه رو پیدا کن. اون‌ها به شما کمک می‌کنن تا خیلی بیشتر و سریع‌تر پیشرفت کنی.

خلاصه کلام

خرید گیتار الکتریک و شروع نواختن این ساز وقتی که از دور بهش نگاه میکنی ممکنه ترسناک و دلهره‌آور بنظر بیاد اما وقتی که یک برنامه درست و دقیق رو دنبال میکنی میفهمی که یادگیری نوازندگی با این ساز نه تنها ترسناک نیست بلکه لذت‌بخش هم هست.

اگه دنبال خرید گیتار الکتریک و خرید لوازم جانبی‌های این ساز هستی دلشاد موزیک میتونه حسابی بهت کمک کنه.

با چندتا کلیک میتونی بهترین گیتار الکتریک‌های موجود در ایران به اضافه همه لوازم جانبی‌هاشون رو در دلشاد موزیک و پیدا و خریداری کنی.

مقایسه گیتار الکتریک های دلشاد موزیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید