موسیقی و سینما

۱۵ فیلم ایرانی درباره موسیقی

15 فیلم ایرانی درباره موسیقی

بسیاری از فیلم ها در تاریخ سینمای ایران به گونه ای ساخته شده اند که تلفیقی از دو هنر موسیقی و فیلم را به نمایش می گذارند. علاقه مندان به موسیقی با دیدن این فیلم ها می توانند خود را جای تک تک بازیگران تصور کنند و احساسات یک خواننده یا موسیقی دان را تجربه کنند.

در این مقاله به ۱۵ فیلم ایرانی درباره موسیقی پرداختیم و هر کدام را به طور مجزا بررسی نمودیم.

15 فیلم ایرانی درباره موسیقی

۱۵ فیلم ایرانی درباره موسیقی

۱۵ فیلم ایرانی درباره موسیقی

در این قسمت، شما را با ۱۵ فیلم برتر ایرانی که موسیقی در آن ها نقش پر رنگی دارد آشنا می کنیم. این فیلم ها عبارت اند از:

 

۱.طهران تهران

15 فیلم ایرانی درباره موسیقی - فیلم طهران تهران

۱۵ فیلم ایرانی درباره موسیقی – فیلم طهران تهران

طهران تهران به کارگردانی مهدی کرم پور در سال ۱۳۸۸ اکران شد. داستان این فیلم درمورد یک گروه موسیقی راک است که در حال آماده سازی خود برای اجرای کنسرت زنده هستند؛ اما متوجه می شوند که کنسرتشان لغو شده است.

آن ها در حالی که در غم و اندوه و ناامیدی تمام به سر می برند، تصمیم می گیرند که بروند و تهران را بگردند. طناز طباطبایی، رعنا آزادی ور، برزو ارجمند و رضا یزدانی اعضاء این گروه موسیقی هستند.

 

۲. خشم و هیاهو

15 فیلم ایرانی درباره موسیقی - فیلم خشم و هیاهو

۱۵ فیلم ایرانی درباره موسیقی – فیلم خشم و هیاهو

این فیلم در سال ۱۳۹۴ به کارگردانی هومن سیدی تولید شده است. در این فیلم نوید محمدزاده نقش خسرو پارسا، خواننده ای شناخته شده و محبوب را بازی می کند. خسرو پارسا در حالی که متاهل است، با زن دیگری به نام حنا سرافراز (طناز طباطبایی) رابطه عاطفی بر قرار کرده است.

خسرو پارسا که همسرش در حادثه ای قطع نخاع شده است، از حنا می خواهد پرستاری او را بر عهده بگیرد. اما پس از مدت کوتاهی، همسر خسرو پارسا بدون هیچ دلیل و نشانه ای کشته می شود. این فیلم بر اساس داستان واقعی پرونده ناصر محمدخانی و شهلا جاهد ساخته شده است.

خشم و هیاهو، یکی از نمونه های موفق فیلم های ایرانی درباره موسیقی شناخته می شود.

 

۳. دلشدگان

15 فیلم ایرانی درباره موسیقی - فیلم دلشدگان

۱۵ فیلم ایرانی درباره موسیقی – فیلم دلشدگان

دلشدگان در سال ۱۳۷۰ به کارگردانی علی حاتمی تولید شده است. در آن یک تاجر ایرانی- ارمنی با حمایتی که دربار احمد شاه قاجار از او می کند، می خواهد جمعی از هنرمندان را برای ضبط موسیقی شان به پاریس ببرد؛ اما قول خود را زیر پا می گذارد، در آن جا از انجام چنین کاری سر باز می زند و هنرمندان، خود، هزینه کار خود را می پردازند.

در این فیلم امین تارخ و لیلا حاتمی ایفای نقش کرده اند.

 

۴. هفت ترانه

15 فیلم ایرانی درباره موسیقی - فیلم هفت ترانه

۱۵ فیلم ایرانی درباره موسیقی – فیلم هفت ترانه

هفت ترانه یکی دیگر از فیلم های ایرانی درباره موسیقی شناخته می شود. تولید این فیلم به سال ۱۳۸۰ بر می گردد و آن را بهمن زرین پور کارگردانی کرده است. داستان آن، درباره زنی است که پس از فارغ التحصیلی در رشته موسیقی در خارج از ایران، به ایران باز می گردد و قصد دارد یک گروه موسیقی تشکیل دهد.

نام این زن رویاست و در راه رسیدن به این هدف با فردی به نام نیما آشنا و عاشق او می شود.

 

۵. نرگس مست

15 فیلم ایرانی درباره موسیقی - فیلم نرگس مست

۱۵ فیلم ایرانی درباره موسیقی – فیلم نرگس مست

در سال ۱۳۹۵ سید جلال الدین دری، نرگس مست را تولید کرده است. در این فیلم، فردی به نام موسیو که نقش آن را سعید پورصمیمی بر عهده دارد، تار می سازد و در منزلش شاگردانی دارد که با آن ها موسیقی تمرین می کند. این فرد در خیالات خود بزرگانی را مانند افتخار السلطنه، عارف قزوینی و قمر الملوک وزیری ملاقات می کند و با همین بهانه، موسیقی های قدیمی می نوازد.

 

۶. راه رفتن روی سیم

15 فیلم ایرانی درباره موسیقی - فیلم راه رفتن روی سیم

۱۵ فیلم ایرانی درباره موسیقی – فیلم راه رفتن روی سیم

این فیلم در سال ۱۳۹۵ به کارگردانی احمدرضا معتمدی در سینما ها اکران شد. احمد مهرانفر در این فیلم نقش جوانی را بر عهده دارد که به نوازندگی تنبور مشغول است. او از شهرستان به تهران نقل مکان می کند، در این شهر وارد یک گروه راک می شود و اتفاقات عجیب و ناخواسته ای برایش رخ می دهد.

راه رفتن روی سیم را یکی از بهترین فیلم های درباره موسیقی می دانند.

 

۷. بی خداحافظی

15 فیلم ایرانی درباره موسیقی - فیلم بی خداحافظی

۱۵ فیلم ایرانی درباره موسیقی – فیلم بی خداحافظی

در فیلم بی خداحافظی که در سال ۱۳۹۰ ساخته شده است و احمد امینی کارگردانی آن را بر عهده دارد، رضا صادقی، محمدرضا فروتن و افشین هاشمی از بندرعباس با هدف موفق شدن در زمینه موسیقی به تهران می آیند.

رضا صادقی در تهران به خواننده معروفی تبدیل می شود؛ اما با گذر زمان بدون هیچ دلیل مشخصی از خوانندگی کناره می گیرد. سال ها بعد یک خبرنگار با بازی پگاه آهنگرانی سعی می کند دلیل این کار او را بفهمد.

 

۸. گل یخ

15 فیلم ایرانی درباره موسیقی - فیلم گل یخ

۱۵ فیلم ایرانی درباره موسیقی – فیلم گل یخ

کیومرث پور احمد کارگردان این فیلم، آن را در سال ۱۳۸۳ تولید کرده است. در گل یخ دو عاشق با نام های عباس و ترگل می خواهند با هم ازدواج کنند؛ اما پدر ترگل موافقت نمی کند. ترگل از خانه فرار می کند و با عباس ازدواج می کند. در این فیلم محمدرضا گلزار و الناز شاکردوست ایفای نقش می کنند. گل یخ نسخه دیگری است از فیلم سلطان قلب ها.

 

۹. نیمه شب اتفاق افتاد

15 فیلم ایرانی درباره موسیقی - فیلم نیمه شب اتفاق افتاد

۱۵ فیلم ایرانی درباره موسیقی – فیلم نیمه شب اتفاق افتاد

تینا پاکروان در سال ۱۳۹۴ این فیلم را ساخته است. رویا نونهالی در این فیلم که یکی از نمونه های برتر فیلم های ایرانی درباره موسیقی است، نقش میانسالی را ایفا می کند که در یک باغ تالار مشغول به کار است. حامد بهداد خواننده این باغ تالار است و با دیدن این زن به او دل می بازد. اختلاف سنی زیادی که میان آن هاست مانع اصلی ازدواج آن دو محسوب می شود.

 

۱۰. ربوده شده

15 فیلم ایرانی درباره موسیقی - فیلم ربوده شده

۱۵ فیلم ایرانی درباره موسیقی – فیلم ربوده شده

این فیلم به کارگردانی داوود میرباقری در سال ۱۳۹۵ ساخته شده است. مینا و روزبه در این فیلم زوجی هستند که می خواهند مهاجرت کنند؛ اما در این میان لپ تاپ مینا را می دزدند و همین موضوع تغییرات زیادی در زندگی آن ها در پی دارد.

روزبه بمانی و نیکی کریمی بازیگران این فیلم هستند. روزبه بمانی در ربوده شده ترانه های خود و خوانندگان دیگر سروده های خود را اجرا می کند.

 

۱۱. مطرب

15 فیلم ایرانی درباره موسیقی - فیلم مطرب

۱۵ فیلم ایرانی درباره موسیقی – فیلم مطرب

کارگردان مطرب مصطفی کیایی است و این فیلم در سال ۱۳۹۷ در سینما ها اکران شد. این فیلم، داستان خواننده ای کاباره ای به نام ابراهیم خوش لحن را روایت می کند که پرویز پرستویی نقش آن را بازی کرده است. آقای خوش لحن آرزویش این بود که خواننده معروفی شود؛ اما پس از انقلاب نمی تواند آرزویش را محقق سازد. بنابراین در مجالس مختلف خوانندگی می کند.

 

۱۲. کسی از گربه های ایرانی خبر ندارد

15 فیلم ایرانی درباره موسیقی - فیلم کسی از گربه های ایرانی خبر ندارد

۱۵ فیلم ایرانی درباره موسیقی – فیلم کسی از گربه های ایرانی خبر ندارد

تولید این فیلم به کارگردانی بهمن قبادی به سال ۱۳۸۸ بر می گردد. در این فیلم، اشکان و نگار می خواهند در خارج از کشور کنسرت برگزار کنند؛ اما نه پول این کار را دارند و نه پاسپورت. نادر ( با بازی حامد بهداد)، به آن ها کمک می کند تا گروه خود را تشکیل دهند و برایشان پاسپورت جعلی تهیه می کند.

 

۱۳. بندر بند

15 فیلم ایرانی درباره موسیقی - فیلم بندر بند

۱۵ فیلم ایرانی درباره موسیقی – فیلم بندر بند

اگر بخواهیم به یکی دیگر از فیلم های ایرانی درباره موسیقی اشاره کنیم، فیلم بندر بند نمونه خوبی محسوب می شود. منیژه حکمت کارگردان این فیلم، آن را در سال ۱۳۹۹ تولید کرده است.

اعضای بندر بند را مهلا که باردار هم هست به همراه همسرش و افراد دیگر تشکیل می دهند. آن ها می خواهند به تهران بیایند تا به موفقیت هایی دست یابند؛ اما سیل تمام راه های تهران را مسدود کرده است. آن ها در این راه با رنج ها و ناملایمات بسیاری رو به رو می شوند.

 

۱۴. سریال دندون طلا

15 فیلم ایرانی درباره موسیقی - فیلم سریال دندون طلا

۱۵ فیلم ایرانی درباره موسیقی – فیلم سریال دندون طلا

این سریال را داود میرباقری در سال ۱۳۹۴ ساخته است. این سریال، داستان زندگی نیر (ستاره اسکندری) را نمایش می دهد که در حلبی آباد های حاشیه تهران زندگی می کند. پاسبانی با او درگیر می شود و او به قهوه خانه قنبر دیزل (مهدی فخیم زاده) پناه می برد.

این دو عاشق هم می شوند و بچه ای به دنیا می آورند؛ اما قنبر مسئولیت بچه را نمی پذیرد. سال ها بعد فرزند آن ها که حامد بهداد نقشش را بازی می کند، تبدیل به خواننده ای می شود و داستان زندگی غم انگیز خود را در ترانه های پر سوز و گداز می خواند.

 

۱۵. لامینور

15 فیلم ایرانی درباره موسیقی - فیلم لامینور

۱۵ فیلم ایرانی درباره موسیقی – فیلم لامینور

داریوش مهرجویی این فیلم را در سال ۱۴۰۰ تولید کرده است. در این فیلم دختر جوانی به شدت به موسیقی علاقه مند است؛ اما پدر او اجازه نمی دهد که او در این حیطه به فعالیت بپردازد. در این فیلم، سیامک انصاری و پردیس احمدیه به نقش آفرینی پرداخته اند.

 

جمع بندی

در بیشتر فیلم های ایرانی درباره موسیقی ، موضوع حول محور زندگی یک خواننده، موسیقی دان و نوازنده می گردد که می خواهند به نحوی سرنوشت خود را با موسیقی پیوند بزند؛ اما در این راه با مشکلاتی رو به رو می شوند.

چالش های این افراد، این نوع از فیلم ها را به پر طرفدار ترین و ماندگار ترین فیلم ها بدل کرده است. در این مقاله به ذکر پانزده مورد از این گونه فیلم ها پرداختیم و درباره هر کدام جداگانه توضیح دادیم.

برای مشاهده تمام مقالات مربوط به سینما این زیر کلیک کنید.

مقالات سینمایی

برای مشاهده ساز های ایرانی و مقایسه آنها میتوانید روی لینک زیر کلیک کنید تا سازهایی مثل تنبک و سنتور و سه تار و… را ببینید.

قیمت سازهای ایرانی

 

مقایسه سنتور های دلشاد موزیک

سنتور موسوی ۱۴ خرک

۲۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان

سنتور اسلامی دو مهر

۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان

سنتور ایرانی سه مهر ویژه

۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *