instagram delshad music instagram delshad music
اینستاگرم واتس‌اپ تلگرام آپارات

تفاوت گیتار پیکاپ دار و معمولی

تفاوت گیتار پیکاپ دار و معمولی

وقتی میخوایم گیتار بخریم ممکنه با واژه‌هایی مثل گیتار پیکاپدار و گیتار معمولی مواجه بشیم و اگه معانی و کارآیی این واژه‌ها رو ندونیم ممکنه موقع خرید با مشکل روبرو بشیم.

تفاوت گیتار پیکاپ دار و معمولی

تفاوت گیتار پیکاپ دار و معمولی

محتوا پنهان

تفاوت گیتار پیکاپ دار و معمولی

امروز میخوایم باهم معانی این کلمه‌ها رو بررسی و کنیم و فرق این دو نوع گیتار با همدیگه رو بیشتر بدونیم پس در ادامه بلاگ تفاوت گیتار پیکاپ دار و معمولی با ما همراه باشید تا جزئ به جزئ پیکاپ‌ها رو با هم بشناسیم.

گیتار پیکاپ دار چیست؟

تفاوت گیتار پیکاپ دار و معمولی

تفاوت گیتار پیکاپ دار و معمولی

پیکاپ گیتار وسیله‌ای هست که نوازنده‌ها به کمکش ارتعاشات سیم‌ها رو به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل میکنن. این سیگنال‌ها بعد توسط آمپلی‌فایر ولوم پیدا می‌کنند و به صداهای قابل شنیدن و بلند تبدیل میشن.

به طور کلی پیکاپ به تقویت صدای گیتار کمک میکنه و برای کسانی که تمایل به اجرا روی صحنه و استیج دارن خیلی مناسب و کاربردی محسوب میشه.

کیفیت پیکاپ‌های گیتار به اندازه کیفیت چوب، سیم‌ها، آمپ و سایز گیتار مهم و پراهمیته و موقع خرید خیلی باید حواست رو جمع کنی و با استفاده از اطلاعاتی که امروز به دست میاری خرید مناسب‌تر و بهتری داشته باشی.

آیا گیتارهای کلاسیک یا آکوستیک پیکاپ دارند؟

تفاوت گیتار پیکاپ دار و معمولی

تفاوت گیتار پیکاپ دار و معمولی

گیتار کلاسیک یا آکوستیک به طور کلی پیکاپ ندارن. در گیتارهای آکوستیک صدای ساز به کمک خود چوب و سوراخ صدا تقویت میشه.

اما نکته جالب راجع به گیتارهای آکوستیک اینه که به راحتی میتونی روی اون‌ها پیکاپ نصب کنی و به کمک آمپلی فایر صدای قوی‌تر و حرفه‌ای‌تری از سازت بشنوی.

اما اگه قصد اجرا در بین عموم و یا رو استیج و سن نداری نصب پیکاپ روی گیتار خیلی بهت پیشنهاد نمیشه چون صدای گیتار آکوستیک به خودی خود برای اجرا در خانه، فضاهای بسته و جمع‌های خودمونی، بلند و رسا هست.

البته بعضی از گیتارهای آکوستیک به خودی‌ خود پیکاپ دارن و میتونی موقع خریداری گیتار میتونی به جای خرید پیکاپ جداگانه گیتار آکوستیک یا کلاسیک پیکاپدار خریداری کنی.

فرق گیتار پیکاپ دار با گیتار بدون پیکاپ

مهم‌ترین تفاوت بین گیتار پیکاپ دار و بدون پیکاپ در در میزان بلندی صدا آن‌هاست. گیتار آکوستیک بدون پیکاپ در قیاس با گیتار آکوستیک پیکاپدار بلندی و گام صدای محدودی داره چون گیتارهای پیکاپدار بخاطر قابلیت اتصال به آمپلی فایر بلندی صداشون قابل تنظیم هست.

همونطور که بالاتر گفتیم اگه هدفتان اجرا در خانه و یا در جمع‌های خودمونی هست نصب پیکاپ و یا خرید گیتار پیکاپ دار رو بهتون پیشنهاد نمیکنیم اما اگه دلت میخواد روی گیتار آکوستیکت پیکاپ نصب کنی در ادامه با ما همراه باش تا بهت بگیم چطور باید این کار رو انجام بدی.

تبدیل گیتار معمولی به گیتار پیکاپ دار

تفاوت گیتار پیکاپ دار و معمولی

تفاوت گیتار پیکاپ دار و معمولی

یکی از راه‌هایی که میتونی به کمکش صدای گیتار آکوستیکت رو تقویت کنی نصب یک سیستم پیکاپ روی اونه که صدالبته باید حتما این کار رو به یک آدم حرفه‌ای و کاربلد در زمینه ساز و موسیقی بسپاری.

انواع برندها و مدل‌های پیکاپ رو میتونی با بهترین قیمت و کیفیت از سایت دلشاد موزیک خریداری کنی اما حواست باشه که خودت اون رو روی گیتارت نصب نکنی که ممکنه خسارت غیرقابل جبرانی به بار بیاد.

یک سری پیکاپ وجود دارن که به پیکاپ‌های داخلی یا internal pickup معروف هستن و برای نصب این نوع پیکاپ‌ها لازمه تا قسمت‌هایی از گیتار سوراخ شه البته اینم باید بگیم که مدل‌هایی هم وجود داره که نصبشون راحت‌تره و به سوراخ کردن گیتار احتیاجی نیست.

چه پیکاپ‌هایی برای گیتار آکوستیک مناسب هستن؟

معمولا سه نوع پیکاپ وجود داره که برای گیتارهای اکوستیک مناسب هستن:

  1. پیکاپ ساندهول (soundhole)
  2. پیکاپ پیزو (piezo)
  3. پیکاپ ترانسدیوسر(Transduser)
  4. پیکاپ چراب (cherub)
  5. پیکاپ فیشمن (fishman)
  6. پیکاپ آلیس (alice)

حالا بیاید یکم بیشتر درباره این پیکاپ‌ها یاد بگیریم.

پیکاپ ساندهول (soundhole)

تفاوت گیتار پیکاپ دار و معمولی

تفاوت گیتار پیکاپ دار و معمولی

پیکاپ ساندهول در دهانه حفره گیتار نصب میشه بدون اینکه نیازی به سوراخ کردن و با پیچ و مهره کردن گیتارت باشه. پیکاپ ساندهول صدای نسبتا طبیعی داره و صدای گیتار آکوستیک رو خیلی به گیتار الکتریک شبیه میکنه.

پیکاپ ترانسدیوسر(Transducer)

تفاوت گیتار پیکاپ دار و معمولی

تفاوت گیتار پیکاپ دار و معمولی

پیکاپ ترانسدیوسر با نصب شدن روی صفحه رویی گیتار، ارتعاشات صفحع رویی ساز رو به سیگنال‌های الکتریکی و تولید صدا تبدیل میکنه و صدای خاص گیتار رو به طبیعی‌ترین شکل ممکن با صدایی رسا و بلند پخش میکنه.

پیکاپ پیزو (piezo)

تفاوت گیتار پیکاپ دار و معمولی

تفاوت گیتار پیکاپ دار و معمولی

پیکاپ پیزو هم مثل پیکاپ ترانسدیوسر عمل میکنه منتهی روی صفحه رویی ساز نصب نمیشه و روی بریج گیتار قرار میگیرهو به جای تبدیل ارتعاشات صفحه رویی به سیگنال، ارتعاشات سیم‌ها رو به سیگنال‌های الکتریکی صوتی تبدیل میکنه که البته خیلی مصنوعی هستن.

پیکاپ فیشمن (fishman)

تفاوت گیتار پیکاپ دار و معمولی

تفاوت گیتار پیکاپ دار و معمولی

پیکاپ fishman از اون دشته پیکاپ‌های فوق‌العاده باکیفیته که با خریدنش دیگه نیازی به خرید گیتار پیکاپدار نداری و فقط با نصب این پیکاپ روی سازت، هر آهنگی با هرافکتی که میخوای رو بنوازی.

این پیکاپ برای اجراهای زنده و ضبط‌های استودیویی خیلی مناسب و کاربردیه و اگه قصد اجرا در بین عموم مردم و استیج‌ها رو دارید پیکاپ فیشمن میتونه انتخاب مناسبی براتون باشه.

انواع پری آمپ‌های گیتارهای پیکاپدار

تفاوت گیتار پیکاپ دار و معمولی

تفاوت گیتار پیکاپ دار و معمولی

پری آمپ‌های گیتار دو نوع اکتیو و پسیو دارن که در مدل‌های اکتیو به باتری نیازه و البته صدای قوی‌تری هم از ساز ارائه میده.

صدایی که پری آمپ‌های اکتیو ایجاد میکنند فوق‌العاده خشن و کوبنده‌اس و بیشتر در سبک‌های متال و هوی‌متال مورد استفاده قرار میگیره.

البته نوازنده وقتی گیتار بیس رو به پری آمپ متصل می‌کنن قصدشون صرفا تقویت صدا نیست و بلکه میخوان تن بیس رو تنظیم کنن و به صدا شکل بدن.

نوع دیگه پری آمپ‌ها پسیو هستن. پری‌امپ‌های پسیو برای تقویت صدای گیتار به هیچ منبع خارجی و جانبی‌ای احتیاج ندارن و صرفا استفاده از ارتعاشات سیم‌ها صدای ساز رو تقویت و گسترش میداد.

گیتارهای آکوستیک، کانتری و کلاسیک از پری آمپ‌های پسیو استفاده میکنن و صدای خود ساز رو فقط بلندتر و پرقدرت‌تر میکنه.

خلاصه کلام

امیدواریم این بلاگ بهت در شناخت تفاوت گیتار پیکاپ دار و معمولی کمک کرده باشه و موقع انتخاب گیتار و البته خرید پیکاپ به مشکل نخوری و با خیال راحت خریدت رو انجام بدی.

خریداری لوازم جانبی سازها مخصوصا ساز پرطرفداری مثل گیتار ممکنه کمی چالشی و سخت باشه. ما اینجاییم تا با معرفی جزئیات وسایل مورد نیازت کاری کنیم تا خرید ساز برات دوست داشتنی‌تر بشه.

بهترین پیکاپ‌های گیتار رو با بهترین و مناسب‌ترین قیمت میتونید از سایت دلشاد موزیک ثبت سفارش کنید و یا با مراجعه حضوری به مغازه‌های مجموعه دلشاد موزیک با لمس سازها خرید لذتبخش‌تری داشته باشی.

مقایسه گیتار های دلشاد موزیک

گیتار کلاسیک دیاموند سایز ۴/۴

قیمت اصلی 2,000,000 تومان بود.قیمت فعلی 1,820,000 تومان است.

گیتار یاماها Yamaha C70

قیمت اصلی 10,200,000 تومان بود.قیمت فعلی 9,200,000 تومان است.

گیتار پارسی مدل P40

قیمت اصلی 3,800,000 تومان بود.قیمت فعلی 3,450,000 تومان است.

گیتار کلاسیک پارسی مدل Parsi M2

قیمت اصلی 4,000,000 تومان بود.قیمت فعلی 3,150,000 تومان است.

گیتار کلاسیک یاماها مدل Yamaha C40

قیمت اصلی 9,500,000 تومان بود.قیمت فعلی 8,200,000 تومان است.

گیتار کلاسیک پارسی مدل Parsi M5

قیمت اصلی 3,550,000 تومان بود.قیمت فعلی 3,400,000 تومان است.

گیتار امپریال Imperial

قیمت اصلی 2,800,000 تومان بود.قیمت فعلی 2,650,000 تومان است.

گیتار کلاسیک دیاموند سایز 3/4

قیمت اصلی 2,000,000 تومان بود.قیمت فعلی 1,820,000 تومان است.

گیتار متاع پور mat4

قیمت اصلی 3,900,000 تومان بود.قیمت فعلی 3,400,000 تومان است.

گیتار پارسی P70

قیمت اصلی 3,900,000 تومان بود.قیمت فعلی 3,750,000 تومان است.

گیتار متاع پور +mat2 (مت دو پلاس)

قیمت اصلی 3,500,000 تومان بود.قیمت فعلی 2,800,000 تومان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید