موسیقی و سینما

بهترین آهنگسازان فیلم و سریال تاریخ جهان

بهترین آهنگسازان فیلم و سریال تاریخ جهان

بهترین آهنگسازان فیلم و سریال تاریخ جهان

رابطه موسیقی و فیلم تقریبا به قدمت خود سینماست. از همان ابتدا، فیلمسازان به قدرت موسیقی در برانگیختن احساسات، داستان پردازی و شخصیت پردازی پی بردند. امروزه موسیقی متن فیلم به اندازه فیلمنامه، بازیگران و کارگردانی اهمیت دارد و برای تولید یک فیلم ضروری است.به همین دلیل آهنگسازان فیلم می توانند مخاطبان را به یک سفر جادویی پر از امید و ناامیدی، عشق و نفرت، اندوه و شادی و شگفتی ببرند.

موسیقی و فیلم دو هنر مرتبط با یکدیگر هستند و بسیاری از فیلم‌ها به همراه موسیقی متن خاص خود عرضه می‌شوند. موسیقی متن فیلم به مجموعه‌ای از قطعات موسیقی گفته می‌شود که برای استفاده در فیلم تهیه می‌شوند و با هدف افزایش اثربخشی فیلم و ایجاد تاثیرات احساسی بر روی تماشاگران، با صحنه‌های فیلم هماهنگ شده‌اند.

موسیقی متن فیلم به عنوان یک عنصر مهم در ساخت فیلم، می‌تواند بر تأثیر واکنش تماشاگران به فیلم تأثیر گذار باشد. با استفاده از موسیقی مناسب در مکان‌های صحیح، فیلم سینمایی می‌تواند احساسات، ترس، خشم، عشق و غم را برای تماشاگران به نمایش بگذارد.

علاوه بر این، موسیقی متن فیلم می‌تواند به عنوان یک عنصر هنری مستقل نیز در نظر گرفته شود. این قطعات موسیقی متن، ممکن است برای شنیدن در ساعات فراغت یا به منظور استفاده در سایر پروژه‌های هنری، مورد استفاده قرار گیرند.

ما در این مقاله چیره دست ترین و بهترین آهنگسازان فیلم و سریال را معرفی کردیم.

 

جان ویلیامز (John Williams)

جان ویلیامز قطعا در صدر جدول بهترین آهنگسازان فیلم و سریال قرار می گیرد. او نامزد ۵۲ جایزه اسکار و ۲۵ جایزه گرمی شده است و هر کسی که به شغل آهنگسازی فیلم فکر می کند، در ابتدا نام او به ذهنش می رسد.

عکسی از جان ویلیامز (John Williams)

عکسی از جان ویلیامز (John Williams)

همکاری طولانی مدت او با استیون اسپیلبرگ، منجر به خلق شاهکار هایی مانند فهرست شیندلر، ایندیانا جونز و پارک ژوراسیک شده است. فیلم هایی که جان ویلیامز آهنگسازی آن ها را بر عهده داشته، عبارتند از:

سه گانه اصلی و دنباله جنگ ستارگان، آرواره ها، برخورد نزدیک از نوع سوم، سوپر من، ای تی، تنها در خانه ۱ و ۲، ایندیانا جونز، پارک ژوراسیک و دنیای گمشده، فهرست شیندلر و در نهایت سه قسمت اول هری پاتر.

 

انیو موریکونه (Ennio Morricone)

انیو موریکونه بدون شک یکی از بصری ترین و بهترین آهنگسازان فیلم و سریال است. او یک صحنه را از فیلم تماشا می کند و موسیقی ای خلق می کند که کاملا با آن فضا متناسب باشد.

عکسی از انیو موریکونه (Ennio Morricone)

عکسی از انیو موریکونه (Ennio Morricone)

انیو موریکونه بیشتر به دلیل همکاری با کارگردان معروف فیلم های وسترن، سرجیو لئونه، شناخته می شود. او برای ساخت موسیقی خود از ساز های عجیبی استفاده می کند. انیو موریکونه آهنگسازی این فیلم ها را انجام داده است:

خوب بد زشت، به خاطر یک مشت دلار، به خاطر چند دلار بیشتر و هشت نفرت انگیز.

 

ماکس اشتاینر (Max Steiner)

ماکس اشتاینر یکی از آهنگسازان فقید سینماست و متولد اتریش است. او در جنگ جهانی اول از وین به ایالات متحده آمد و هالیوود را دگرگون کرد. ماکس اشتاینر بیش از هر آهنگساز دیگری در تاریخ، برای بیان احساساتش از حرکات مختلف استفاده کرد.

عکسی از ماکس اشتاینر (Max Steiner)

عکسی از ماکس اشتاینر (Max Steiner)

وقتی به دوره کلاسیک فکر می کنید، قطعا فیلم هایی مانند بر باد رفته و کازابلانکا به ذهن شما می رسد. ماکس اشتاینر آهنگساز این فیلم هاست. دیگر فیلم های او عبارتند از: کینگ کنگ، جستجوگران، خبرچین، از وقتی تو رفتی، گنج های سیرا مادره و …. .

 

برنارد هرمان (Bernard Herrmann)

نام برنارد هرمان در دهه ۵۰ و ۶۰ میلادی بسیاری را متقاعد می کرد که به سینما بروند و به تماشای فیلمی بنشینند که او آهنگسازی آن را انجام داده است. او کارگردانی است که با کارهای مشترکش با آلفرد هیچکاک شناخته می شود.

عکسی از برنارد هرمان (Bernard Herrmann)

عکسی از برنارد هرمان (Bernard Herrmann)

فیلم های هیچکاک هیجان انگیز هستند؛ اما اگر آهنگسازی هرمان نبود، هیچ وقت فیلم های هیچکاک تبدیل به شاهکار نمی شدند. موسیقی برنارد هرمان در ایجاد تنش و دلهره بسیار خوب عمل می کند. فیلم های او عبارتند از:

روانی، مردی که خیلی می دانست، سرگیجه، راننده تاکسی، همشهری کین، روزی که دنیا از حرکت ایستاد و … .

 

آلفرد نیومن (Alfred Newman)

آلفرد نیومن یکی دیگر از بهترین آهنگسازان فیلم و سریال است که نامزد ۴۵ جایزه اسکار شد. او در سال ۱۹۷۰ در سن ۶۹ درگذشت و به همین دلیل ممکن است خیلی از افراد نام او را نشنیده باشند.

عکسی از آلفرد نیومن (Alfred Newman)

عکسی از آلفرد نیومن (Alfred Newman)

آلفرد نیومن آهنگسازی فیلم های عصر طلایی هالیوود را بر عهده داشت. او برای فیلم هایی مانند بلندی های بادگیر، آناستازیا، گوژپشت نتردام، نشان زورو، چگونه غرب تسخیر شد، عشق چیز باشکوهی است و … آهنگسازی کرده است.

 

دنی الفمن (Danny Elfman)

دنی الفمن در ابتدا خواننده و ترانه سرای یک گروه موسیقی بود و امروزه مردم او را به خاطر موسیقی فیلم می شناسند. او به خلق قطعات کلاسیک با فضایی تاریک معروف است و با کارگردانانی مانند تیم برتون و گاس ون سنت همکاری کرده است.

عکسی از دنی الفمن (Danny Elfman)

عکسی از دنی الفمن (Danny Elfman)

دنی الفمن در تمام ژانر های فیلم کار کرده است. فیلم های او عبارتند از:

ادوارد دست قیچی، چارلی و کارخانه شکلات سازی، آلیس در سرزمین عجایب، مرد عنکبوتی ۱ و ۲، دکتر استرنج در چندجهانی دیوانگی، مردان سیاهپوش، دفترچه امیدبخش و پنجاه سایه خاکستری.

 

جری گلداسمیت (Jerry Goldsmith)

جری گلداسمیت یکی از بهترین آهنگسازان فیلم و سریال است و با کارگردانان درجه یکی همکاری کرده است. گلداسمیت در سال ۲۰۰۴ درگذشت و در زمان حیات خود میراثی از بهترین موسیقی های متن فیلم را بر جای گذاشت.

عکسی از جری گلداسمیت (Jerry Goldsmith)

عکسی از جری گلداسمیت (Jerry Goldsmith)

جری گلداسمت آهنگسازی این فیلم ها را بر عهده داشت: مجموعه پیشتازان فضا، سیاره میمون ها، محله چینی ها، بیگانه، مومیایی و مجموعه رمبو.

 

جو هیسایشی (Joe Hisaishi)

جو هیسایشی یکی از بهترین آهنگسازان فیلم و سریال است که به خاطر همکاری با هایائو میازاکی محبوب شده است. موسیقی او بر روی انیمه های استودیو جیبلی، قلب هر بیننده ای را تسخیر می کند. او با اینکه از هالیوود دور است، اما برخی از تاثیرگذار ترین موسیقی های متن را ساخته است.

عکسی از جو هیسایشی (Joe Hisaishi)

عکسی از جو هیسایشی (Joe Hisaishi)

بدون موسیقی هیسایشی انیمه هایی مانند شهر اشباح و قلعه متحرک هاول به شهرت نمی رسیدند. جو هیسایشی موسیقی انیمه هایی مانند همسایه من توتورو، پرنسس مونونوکه، پونیو روی صخره کنار دریا، سرویس تحویل کی کی و نائوشیکا از دره باد را ساخته است.

 

هانس زیمر (Hans Zimmer)

هانس زیمر، آهنگساز آلمانی، یکی دیگر از کسانی است که نامش در میان نام بهترین آهنگسازان فیلم و سریال قرار می گیرد. او یکی از طرفداران مینیمالیسم در آهنگسازی است و برای خلق قطعات الهام بخش خود به نت ها یا ساز های زیادی نیاز دارد.

عکسی از هانس زیمر (Hans Zimmer)

عکسی از هانس زیمر (Hans Zimmer)

هانس زیمر یکی از آهنگسازان مدرن است و فیلم هایی مانند شوالیه تاریکی و میان ستاره ای را به شاهکار تبدیل کرد. فیلم ها و سریال های او عبارتند از: شیر شاه، گلادیاتور، آخرین سامورایی، دزدان دریایی کارائیب، رمز داوینچی، دانکرک، تلقین و تاج.

 

 

جانی گرینوود (Jonny Greenwood)

جانی گرینوود نوازنده گیتار و کیبورد است و یکی از نابغه های موسیقی معاصر است.

عکسی از جانی گرینوود (Jonny Greenwood)

عکسی از جانی گرینوود (Jonny Greenwood)

جانی گرینوود خطرناک ترین، مدرن ترین و افراطی ترین موسیقی های دو دهه اخیر را خلق کرده است. فیلم های او عبارتند از: خون خواهد شد، جنگل نروژی، پادشاه شاخه ها، اسپنسر و خباثت ذاتی.

 

هاوارد شور (Howard Shore)

هاوارد شور، آهنگساز کانادایی است که به خاطر موسیقی فیلم ارباب حلقه ها معروف شده است. او توانست به خوبی با موسیقی خود جهان تالکین را برای مخاطبان تصویر کند.

عکسی از هاوارد شور (Howard Shore)

عکسی از هاوارد شور (Howard Shore)

دیگر فیلم های هاوارد شور عبارتند از: هابیت، هوگو، لبه تاریکی، هوانورد، هیچ کس احمق نیست، فیلادلفیا، سکوت بره ها و خانم داوت فایر.

 

ریچل پورتمن (Rachel Portman)

او یکی از مشهور ترین، سختکوش ترین و بهترین آهنگسازان فیلم و سریال است. او بسیار متواضع است و همیشه موسیقی فیلم هایش را در اولویت قرار می دهد.

عکسی از ریچل پورتمن (Rachel Portman)

عکسی از ریچل پورتمن (Rachel Portman)

ریچل پورتمن در آهنگسازی فیلم های عاشقانه و اقتباسی از ادبیات کلاسیک تبحر خاصی دارد. فیلم های او عبارتند از: دوشس، لبخند مونا لیزا، الیور توئیست، هرگز رهایم مکن، بل آمی، نیکلاس نیکلبی و خانه ای روی برکه.

 

آلن منکن (Alan Menken)

او از اواخر دهه ۸۰ تا اوایل سال ۲۰۰۰، موسیقی انیمیشن های دیزنی را بر عهده داشت و یکی از مهم ترین چهره های دوره طلایی دیزنی بود.

عکسی از آلن منکن (Alan Menken)

عکسی از آلن منکن (Alan Menken)

آلن منکن هنوز هم فعال است و آهنگسازی تولیدات دیزنی را انجام می دهد. او بیش از هر فرد دیگری الهام بخش کودکان بوده و آن ها را عاشق موسیقی کرده است. انیمیشن ها و فیلم های او عبارتند از:

دیو و دلبر، گوژپشت نتردام، علاء الدین، گیسو کمند، پری دریایی، تنها در خانه، هرکول و افسون شده.

 

جان بری (John Barry)

سری فیلم های جیمز باند یکی از موفق ترین فیلم های تاریخ سینماست و بخش بزرگی از موفقیت این فیلم مدیون آهنگسازی جان بری است. با اینکه این آهنگساز فقید انگلیسی آهنگ فیلم های دیگری را ساخته است؛ اما همچنان با مامور ۰۰۷ شناخته می شود. آثار بری پر از تعلیق، تنش و امید است.

عکسی از جان بری (John Barry)

عکسی از جان بری (John Barry)

فیلم های دیگر جان بری عبارتند از: ماری ملکه اسکاتلند، ماجرا های آلیس در سرزمین عجایب، خانه عروسک، مردی با طپانچه طلایی، باغ وحش شیشه ای و چاپلین.

 

جیمز هورنر (James Horner)

جیمز هورنر با اینکه بیشتر روز های تحصیل در دانشگاه را درمورد آثار آهنگساز آوانگارد اتریشی-مجارستانی گئورک لیگتی تحقیق کرد؛ اما بالاخره با موسیقی سلتیک ارتباط برقرار کرد و موسیقی کلاسیک حماسی را با موسیقی سلتیک ترکیب کرد.

عکسی از جیمز هورنر (James Horner)

عکسی از جیمز هورنر (James Horner)

دقیقا همان چیزی که جیمز کامرون در هنگام ساخت تایتانیک به دنبال آن بود. فیلم های دیگر جیمز هورنر عبارتند از:

تروآ، ذهن زیبا، همه مردان پادشاه، آواتار، بچه کاراته کار، مرد عنکبوتی شگفت انگیز، دشمن پشت دروازه ها، نقاب زورو، جومانجی، شجاع دل، آپولو ۱۳ و نام گل سرخ.

 

ای آر رحمان (R. Rahman)

شاید او را به خاطر موسیقی فیلم میلیونر زاغه نشین بشناسید. او یکی از مشهور ترین و بهترین آهنگسازان فیلم و سریال است که با بالیوود همکار کرده است. رحمان دو جایزه اسکار نیز برده است.

عکسی از ای آر رحمان ( R. Rahman)

عکسی از ای آر رحمان ( R. Rahman)

دیگر فیلم های ای آر رحمان عبارتند از: محمد رسول الله، گاجینی، الیزابت دوران طلایی، سرزمین مادری، جنتلمن، باج و راک استار.

 

هنری مانچینی (Henry Mancini)

هنری مانچینی آهنگساز فقید فیلم و جزء بهترین آهنگسازان فیلم و سریال است. در زمان شروع به کار مانچینی، بیشتر موسیقی های متن فیلم کلاسیک بودند و جایی برای موسیقی جاز نبود.

عکسی از هنری مانچینی (Henry Mancini)

عکسی از هنری مانچینی (Henry Mancini)

هنری مانچینی خالق یکی از فراموش نشدنی ترین آهنگ های فیلم تاریخ یعنی آهنگ پلنگ صورتی است. او ثابت کرد که فیلم ها زمانی جذاب تر به نظر می رسند که موسیقی متن داشته باشند. دیگر آثار او عبارتند از:

داستان گلن میلر، ویکتور ویکتوریا، عشق تابستانی، گل آفتابگردان، تا تاریکی صبر کن، فیلم سینمایی تام و جری، صبحانه در تیفانی و نشانی از شر.

 

ونجلیس (Vangelis)

ونجلیس یکی از آهنگسازان برنده جایزه اسکار است و بیشتر به خاطر خلق موسیقی متن فیلم های علمی تخیلی شناخته می شود. ونجلیس اهل یونان بود و چندین آلبوم موسیقی را روانه بازار کرد. او در سال ۲۰۲۲ در سن ۷۹ سالگی درگذشت.

عکسی از ونجلیس (Vangelis)

عکسی از ونجلیس (Vangelis)

فیلم های ونجلیس عبارتند از: ارابه های آتش، فتح بهشت، اسکندر، بلید رانر، باونتی، جنوبگان، گمشده و گیتی یک سفر شخصی.

 

النی کارایندرو (Eleni Karaindrou)

النی کارایندرو آهنگساز یونانی است و موسیقی متن بسیاری از فیلم های تئو آنگلوپوس را ساخته است.

عکسی از النی کارایندرو (Eleni Karaindrou)

عکسی از النی کارایندرو (Eleni Karaindrou)

فیلم هایی که النی کارایندرو آهنگسازی آن ها را انجام داده است عبارتند از: چشم اندازی در مه، سفر به سیترا، گام معلق لک لک، نگاه خیره اولیس، ابدیت و یک روز، دشت گریان، غبار زمان و بمب یک عاشقانه.

 

زبیگنیف پرایسنر (Zbigniew Preisner)

زبیگنیف پرایسنر موسیقی دان و آهنگساز اهل لهستان است و بیشتر به خاطر همکاری هایش با کیشلوفسکی شناخته می شود.

عکسی از زبیگنیف پرایسنر (Zbigniew Preisner)

عکسی از زبیگنیف پرایسنر (Zbigniew Preisner)

آثار زبیگنیف پرایسنر عبارتند از: پایانی نیست، کشتن یک کشیش، باغ مخفی، سه رنگ: آبی، سفید و قرمز، زنی در برلین، الیزا، همه چیز درباره عشق است و زنی در برلین.

 

ساز‌های مورد استفاده در ساخت موسیقی متن فیلم‌ها

موسیقی متن فیلم‌ها با استفاده از انواع مختلف سازها تهیه می‌شود. در واقع، بسته به نوع فیلم و ایده آن، سازهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در زیر، به برخی از سازهای مورد استفاده در تولید موسیقی متن فیلم‌ها اشاره می‌کنم:

  • پیانو: پیانو به عنوان یکی از اساسی‌ترین سازهای مورد استفاده در تهیه موسیقی متن فیلم‌ها محسوب می‌شود. این ساز به خوبی در ایجاد احساسات مختلف از جمله رمانتیک، ترس، غم و تنش موثر است.
  • ویولن: ویولن نیز به عنوان یکی از پرکاربردترین سازهای متن‌فیلم است. این ساز قابلیتی برای ایجاد احساسات پرشور، غم، عشق و تنش دارد.
  • گیتار: گیتار در بسیاری از موسیقی‌های متن فیلم‌ها به کار می‌رود. این ساز در ایجاد احساساتی مانند رمانتیک، خوشبختی و حتی ترس موثر است.
  • کمانچه: کمانچه یک ساز نواحی خاورمیانه است که در بسیاری از فیلم‌های متن این منطقه استفاده می‌شود. این ساز در ایجاد احساسات شادی، خوشبختی و حتی ترس مؤثر است.
  • تمبورین: تمبورین به عنوان یک ساز ریتمیک در تولید موسیقی متن فیلم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ساز در ایجاد احساسات شادی، هیجان و تنش مؤثر است.
  • ارگ: ارگ یکی دیگر از سازهای استفاده شده در موسیقی متن فیلم‌ها است. این ساز در ایجاد احساساتی مانند رمانتیک، غم، ترس و تنش مؤثر است.

به طور کلی، هر سازی که بتواند احساسات و افکاری را که در فیلم در حال اتفاق افتادن هستند، با دقت و حساسیتی مناسب بازتاب دهد، می‌تواند در تولید موسیقی متن فیلم‌ها مؤثر باشد. در بسیاری از موارد، موسیقی متن فیلم‌ها با استفاده از ترکیبی از این سازها تهیه می‌شود تا بتواند هر احساس و افکاری را که در فیلم وجود دارد را به گوش شنونده منتقل کند.

 

جمع بندی

موسیقی متن فیلم یا سریال بخش بسیار مهمی از داستان سرایی یک فیلم را بر عهده دارد. موسیقی می تواند احساسات مخاطبان را برانگیزد، داستان روایت کند و حال و هوای فیلم را تغییر دهد.

بهترین آهنگسازان فیلم و سریال با موسیقی متن خود در کنار تصاویر فیلم، به جذاب تر شدن فیلم کمک می کنند. ما در این مقاله سعی کردیم ۲۰ آهنگساز را از میان بهترین آهنگسازان فیلم و سریال معرفی کنیم.

برای مشاهده تمام مقالات مربوط به سینما این زیر کلیک کنید

اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *