support
اینستاگرم واتس‌اپ تلگرام آپارات
۴موردی که در انتخاب ساز مناسب

۴موردی که در انتخاب ساز مناسب با شخصیتتون باید در نظر بگیرید

۵/۵ - (۱۱ امتیاز)

انتخاب ساز مناسب هم مثل هر کار دیگه‌ای پیچیدگی‌های خودش رو داره. حتما به این موضوع برخورد کردی که موقع شروع یا یادگیری یه کار و حرفه‌ی جدید اشتیاق زیادی داشتی ولی بعد از مدت کوتاهی، نصفه و نیمه رهاش کردی و دلت رو زده. در اصل دلیل این اتفاق، نداشتن علاقه و عدم شناخت مناسب از خودمون و چیزیه که می‌خوایم، که در نهایت باعث یه انتخاب نادرست میشه که شیرینی ِ ادامه‌ی راه رو از بین می‌بره.

یکی از بزرگترین لذت‌های دنیا ساز زدنه، اگر این مطلب رو می‌خونی حتما از این لذت با‌خبری و می‌خوای تجربه‌اش کنی پس برای بررسی و انتخاب سازهای آسونی که بتونی زودتر به هدفت بررسی، پیشنهاد می‌کنم این مطلب رو از دست ندی.

حالا ما توی این مطلب نکاتی رو گفتیم که بهت کمک می‌کنه توی انتخاب ساز مناسب خودت از افتادن این اتفاق جلوگیری کنی:

مورد اول: علاقه

اولین مورد توی انتخاب ساز مناسب شما که خیلی می‌تونه بهت کمک کنه و از اهمیت زیادی هم برخورداره، “علاقه” است. اینکه اصلا چه سبک از موسیقی رو دوست داری، کلاسیک؟ راک؟ جز؟ یا …. حالا اگر هیچ اطلاعاتی از انواع سازها و سبک‌های مختلف موسیقی نداری می‌تونی با سرچ کردن تو اینترنت یا حتی رفتن به فروشگاه‌های ساز فروشی با انواع اون‌ها آشنا بشید.

مورد دوم: سن شروع

مورد بعدی سن شماس. اینکه از کودکی شروع به یادگیری کنی یا در بزرگسالی تصمیم به انتخاب ساز جدید بگیری. البته که خواستن توانستنِ است و هیچ وقت برای شروع دیر نیست، کافیه یه کمی تو انتخاب ساز مناسب حساسیت به خرج بدی. بعضی از سازها، مثل ویولن سازهای سخت‌تری هستن و نیاز به تمرین خیلی بیشتری دارن، پس اگر در بزرگسالی یادگیری ویالون رو شروع کنی باید وقت و دقت بیشتری براش بذاری و نسبت به بقیه‌سازها، تعداد و زمان تمرین رو بیشتر کنی.

مورد سوم: بودجه

یه فاکتور دیگه که در انتخاب ساز مناسب مهمه بودجه شماست! درسته! بودجه‌ای که برای خرید یه ساز در نظر داری حتما توی انتخاب تاثیرگذاره. مثلا شاید عاشق موسیقی کلاسیک و ساز پیانو باشی اما به خاطر هزینه بالا و جاگیر بودنش نتونی بدستش بیاری و همین میشه دلیلی که یادگیری رو شروع نکنی یا حتی نصفه رها کنی. پس حتما باید به همه‌ی این موارد قبل از انتخاب ساز مناسبت فکر کنی که یه تصمیم درست بگیری تا وسط راه پشیمون و دلسرد نشی. بهتره با اساتید مختلف موسیقی و افراد حرفه‌ای مشورت کنی، نظرشون رو درباره سازهای مختلف و حتی داستان یادگیری خودشون رو بشنوی چون خیلی می‌تونه کمک کنه.

مورد چهارم: هدف

و اما هدف!  برای انتخاب ساز مناسب اول حتما باید بررسی کنی که هدف از یادگیری یه ساز جدید چیه؟ برای سرگرمی و دل خودت بنوازی یا قراره اصولی یاد بگیری و حرفه‌ای اون رو دنبال کنی؟

خیلی چیزهای دیگه‌ای هم وجود داره که می‌تونه توی انتخاب ساز مناسب تاثیر داشته باشه مثلا “استعداد” که نمی‌شه تاثیرش رو نادیده گرفت، البته با علاقه و پشتکار و تمرین می‌تونی به هر خواسته‌ای برسی. توانایی جسمی هم باید در نظر داشته باشی! سازهای بادی به ریه‌های قوی احتیاج داره و سازهای کوبه‌ای به دست‌های ماهر، سازهای کیبوردی مثل پیانو تمرکز و سرعت عمل بالایی رو می‌طلبه.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.