instagram delshad music instagram delshad music
اینستاگرم واتس‌اپ تلگرام آپارات
مقایسه سی40، سی70، سی80
صفحه مرجع گیتارهای یاماها yamaha - مقایسه و تست صدا و آنباکسینگ و لوازم جانبی

سه رقیب از یک خانواده؛ مقایسه‌ی گیتارهای C40- C70 و C80 یاماها

هر هنرجویی که تصمیم داره ساز گیتار رو شروع کنه، با یک جست و جوی سریع هم به اسم سه مدل گیتار میرسه که همه‌ی فروشگاه‌ها و اساتید برای شروع این ساز، اون‌هارو پیشنهاد می‌کنن، این سه مدل درواقع گیتارهای سری C کمپانی مشهور یاماها هستن، سازهایی مقرون به صرفه که برای افراد مبتدی طراحی و ساخته شدن.

گیتارهای کلاسیک C40، C70 و C80 یاماها اندونزی.

کیفیت و محبوبیت این سه مدل گیتار اونقدر بالاست که معمولا انتخاب کردن بینشون خیلی کار سختیه و شاید در نگاه اول فرقی به جز قیمت بینشون نباشه، اما به طور قطع تفاوت‌هایی وجود داره که همیشه یک سوال مهم رو برای هنرجوهای مبتدی به وجود میاره;

“کدوم مدل از گیتارهای سری C یاماها رو برای شروع انتخاب کنم؟”

در این مقاله سعی کردیم به بهترین و کامل‌ترین شکل ممکن جواب این سوال رو بدیم.

انتخاب اول- گیتار کلاسیک یاماها C40

گیتار یاماها C40، یکی از محبوب‌ترین سازها بین هنرجوها و اساتیده، این گیتار اولین مدل ارائه شده سری C از طرف کمپانی یاماهاست که با ورودش به بازار، هیاهوی زیادی به پا کرد، جالبه بدونید که تقریبا 3 دهه از ورود این گیتار به بازار می‌گذره و دقیقا همین تدوام کیفیت منجر به فروش مداوم گیتار C40 و ماندگاری اون در بین رقبا شده.

طراحی خوب، اکشن مناسب و قیمت مقرون به صرفه‌ای که داره تونسته این محبوبیت رو بیشتر هم بکنه، این گیتار معمولا به رنگ قهوه‌ای کمرنگ تولید میشه.

بدنه‌ی گیتار یاماها C40، از چوب صنوبر و دسته‌ی اون از ناتو ساخته شده، در صفحه‌ی انگشت گذاری هم از چوب رزوود استفاده شده که از این چوب در گیتارهای حرفه ای هم استفاده میشه.

هرچند که برای تضمنین کیفیت گیتار C40 این نکته که کمپانی یاماها تولیدش کرده کافیه، اما متریال و چوب مرغوبی برای ساخت اون استفاده شده و هیچجوره لازم نیست نگران کیفیت ساخت این ساز باشید.

yamaha c40 guitar
همه چیز درباره گیتار c40

چه کسایی میتونن گیتار C40 رو برای شروع انتخاب کنن؟

همونجور که بالاتر اشاره کردیم، کیفیت بدنه و طراحی صنعتی گیتار C40 یاماها، همه‌ی استانداردها رو رعایت کرده و نباید نگران متریال استفاده شده در این گیتار بود.

از طرفی چون C40 یک گیتار آموزشیه ماشین هدهای نقره ای رنگ اون به خوبی در کوک کردن به هنرجو کمک میکنه و از دوام کوک خوبی هم برخورداره،.

صدای این گیتار به خاطر استفاده از چوب صنوبری که در ساخت بدنه‌ش استفاده شده گرم و گوش نوازه و در نواختن های طولانی مدت آزاردهنده نیست.

پس بذارید با همه‌ی این تفاسیر، به این سوال مهم جواب بدیم:

“چه کسایی میتونن با یاماها C40 شروع کنن؟”

کسایی که یک گیتار خوب خارجی برای شروع میخوان اما بودجه ی زیادی ندارن.

چوب باکیفیت

ماشین‌هد نقره‌ای

بدون سه‌زه

رنگ قهوه‌ای

انتخاب دوم- گیتار کلاسیک یاماها C70

اولین چیزی که باید در مورد گیتار کلاسیک یاماها C70 بدونید اینه که این گیتار یکی از پرفروش‌ترین گیتارهای دنیاست! البته این فروش زیاد به خاطر کیفیت خوب و ارتقای کیفیت اون نسبت به مدل C40 به دست اومده. 

ارتقای مدل C70 نسب به مدل C40 یک الگوریتم مشخص داره، دقیقا مثل هر شرکتی که یک محصولی رو تولید میکنه و در سری بعدی تولیداتش تلاش میکنه تا اشکالات مدل قبلی رو حل کنه و مدل جدید رو در ازای بالا بردن قیمت اون ازتقا بده، شرکت یاماها هم یا استفاده از همان چوب هایی که در C40 استفاده کرده بود، C70 رو وارد بازار کرد اما این بار از رده چوب‌های مرغوب‌تری استفاده کرد، همچنین ماشین هد C70 طلاییه و چند درجه کیفیت بالاتری از C40 داره.

باید این نکته رو در نظر داشت که در تولید گیتارها، هرچقدر جنس چوب بدنه بهتر باشه، صدای گرم تر و بهتری هم توسط اون گیتار به گوش میرسه. در قدم بعدی هم یاماها تلاش کرد تا اکشن مناسب‌تری برای گیتار C70 بسازه، در نتیجه این مدل نسبت به گیتار C40، فاصله‌ی سیم ها کمتر شده و سیم گیری رو برای هنرجوها راحت‌تر کرده.

 

مشخصات گیتار یاماها سی70
مشخصات گیتار c70

چه کسایی میتونن گیتار c70رو برای شروع انتخاب کنن؟

گیتار کلاسیک C70 یاماها، نسخه‌ی بهتر و ارتقا یافته‌ی مدل قبلی خانواده سری C یعنی گیتار C40 به حساب میاد، شکل ظاهری این گیتار فقط از نظر رنگ با C40 تفاوت داره و اصطلاحا کد رنگ نارنجی به اون اختصاص پیدا میکنه.

اکشن مناسب‌تر و سیم گیری راحت‌تر در C70 نسبت به مدل قبلی وجود داره و همچنینن متریال بهتری که برای ساخت ماشین هد این گیتار کلاسیک استفاده شده، دوام کوک اون رو طولانی‌تر از C40 میکن، در این مدل زه یا Binding هم به اطراف گیتار اضافه شده که از ضربات کوچیک اون رو محافظت میکنه و ایمنی C70 رو بالا برده.

اما مهم‌ترین برتری یاماها C70 نسبت به گیتار C40، صدای اونه، با توجه به چوب مرغوب‌تری که برای گیتار C70 یاماها استفاده شده، صدای اون گرم‌تر و پرطنین به گوش میرسه و تفاوت این دو مدل اینجا مشخص میشه.

با همه‌ی این تفاسیر، چه کسانی میتونن نوازندگی رو با C70 یاماها شروع کنن؟ اگر یک گیتار خوب خارجی میخواید که از تمرین کردن باهاش خسته نشید و بودجه‌ی نسبتا انعطاف‌پذیری برای اولین گیتارتون کنار گذاشتید، گیتار C70 یاماها اندونزی برای شماست.

 

چوب باکیفیت

ماشین‌هد نقره‌ای

بدون سه‌زه

رنگ قهوه‌ای

انتخاب آخر-گیتار کلاسیک C80 یاماها

خب رسیدیم به قوی‌ترین عضو خانواده، گیتار کلاسیک C80 یاماها.

همونطور که گفتیم، یاماها با عرضه‌ی گیتارهای سری C، قصد داشت تا سازهای مقرون به صرفه رو برای هنرجوهای مبتدی ارائه بده تا یک نوازنده‌ی تازه کار هم بتونه با گیتارهایی بسیار باکیفیت استارت نوازندگیش رو بزنه. اینجاست که به یکی از بهترین گیتارهای آموزشی که تا به حال ساخته شده میرسیم که همین C80 خودمونه.

گیتار C80 از هرلحاظ نسبت به دو مدل C40 و C70 گیتار بهتریه. مثل دو مدل قبلی، از چوب های صنوبر، ناتو و رزوود در این گیتار استفاده شده، با این تفاوت که کیفیت مرغوب‌تری نسبت به C40 و C70 دارن.

ماشین هد این گیتار طلایی رنگه و باز هم چند درجه دوام کوک در مدل C80 بالا رفته و احتمالا بهترین انتخاب بین این سه مدل برای یادگیری کوک کردن برای افراد مبتدی به حساب میاد.

 

 
مشخصات فنی گیتار سی80
مشخصات گیتار یاماها سی80

چه کسایی میتونن گیتار C80 رو برای شروع انتخاب کنن؟

جواب این سوال تقریبا واضحه، گیتار C80 درجه‌ی متمایزی از کیفیت رو در بین گیتارهای مبتدی ارائه میده، این کیفیت بیشتر در صدای ساز نمود پیدا میکنه، با توجه به استفاده از چوب‌های صنوبر، رزوود، ناتو و افرای مرغوب در این گیتار، رزونانس‌های عمیق‌تر و وزن صدای بیشتری رو تولید میکنه.

صدای گیتار C80 یاماها به وضوح از C70 و C40 متفاوته و همچنین اکشن مناسب و سیم گیری راحت‌تری رو هم داره، در مدل C70 و C80 زه یا Binding به اطراف گیتار اضافه شده که در برابر ضربه‌های کوچیک ازش محافظت میکنه، به صورت کلی گیتار کلاسیک یاماها C80 بهترین گزینه برای شروع و حتی رده‌های حرفه‌ای تره، اما به همون اندازه‌ای که کیفیت بالایی رو ارائه میده، قیمتش رو هم بالا برده.

حالا چه کسایی می‌تونن با گیتار C80 شروع کنن؟ اگر قرار نیست نوازندگی رو به عنوان شغلتون انتخاب کنید و یک گیتار برای ادامه‌ی راهتون میخواید تا به عنوان تفریح تا آخر مسیر همراهتون بیاد و قرار نیست هزینه‌ای برای تعویض و ارتقای اون انجام بدید، گیتار C80 یاماها برای شماست.

 

چوب باکیفیت

ماشین‌هد نقره‌ای

بدون سه‌زه

رنگ قهوه‌ای

ایکون سی 40
ایکون سی70
ایکون سی80

مقایسه مشخصات سه گیتار یاماها C40 ,C70, C80

امیدواریم که تا اینجا؛ ویدیوهای بالا بهتون کمک کرده باشه. الان قصد داریم در یک ویدیوی کوتاه به صورت چکیده و مختصر و مفید «شباهت ها و تفاوت های گیتار یاماها» در سری C خدمت شما ارائه کنیم. این مقایسه و بیان تفاوتها پاسخ بسیاری از سوالات شما رو میده و میتونه به انتخاب و خرید شما کمک کنه.

.

.

مقاله و ویدیو آموزشی مرتبط با گیتارهای یاماها

سبد خرید